Vijesti

Raport otkriva: Političke igre oko MMF kredita. Zašto Milićević nije zatražila sav novac za FBiH?

Na računu Ministarstva finansija i trezora BiH u Centralnoj banci BiH od 22. aprila stoji 648 miliona KM kredita MMF-a, koji su bh. vlasti tražile po hitnom postupku, a već nekoliko dana nakon toga nisu se mogli dogovoriti kako ih rasporediti, iako je to jasno prema Pismu namjere MMF-u.

Preciznije, problem je u Federaciji BiH, odnosno u zahtjevu HDZ-a da Vijeće ministara BiH odredi raspodjelu prema kantonima, dok SDA, odnosno ministri iz reda bošnjačkog naroda smatraju da to treba uraditi Parlament FBiH.

Gordijev čvor i upiti bez odgovora

Već danima traju prepucavanja da li Centralna banka BiH može prebaciti novac entitetima i Distriktu Brčko (61,5 % FBiH, 37,5 % RS  i 1 % Distriktu Brčko).

Zoran Tegeltija, predsjedavajući Vijeća ministara BiH, u četvrtak je nakon sjednice, na kojoj ponovo nije došlo do dogovora, izjavio je medijima da „Centralna banka BiH ima sve potrebno da isplati sredstva“.

Međutim, iz Centralne banke je rečeno da oni imaju promisornu notu ministra finansija Vjekoslava Bevande, ali da nedostaje posebna odluka Vijeća ministara o raspodjeli novca, što je samo Vijeće ministara propisalo Odlukom 23. aprila, koja je objavljena u Službenim novinama. Prema tome, Tegeltija nije upravu jer govori protiv odluke koje je donijelo Vijeće ministar.

Pokušavajući da raspetljamo Gordijev čvor, Raport je poslao upite predsjedavajućem Tegeltiji, ministru Bevandi, ali i federalnoj ministrici finansija Jelki Milićević. Pitali smo ih da li je Centralnoj banci dostavljena posebna Odluka o raspodjeli sredstava MMF-a, shodno Pismu namjere, te da li banka može bez nje raspodijeliti novac sa računa Ministarstva trezora i finansija BiH. Do trenutka objave teksta, nijedan odgovor nismo dobili.

Prema saznanjima Raporta, ministrica Milićević nije zatražila od Centralne banke BiH povlačenje svih sredstava namijenjenih Federaciji BiH!

Sva sreća da imamo grace period

Prema informacijama Raporta, ovakav potez Milićević novi je pokušaj da se u raspodjeli zacementira status kantona kojima navodno pripada 50 posto novca.

Ministri iz reda bošnjačkog naroda protivili su se odluci da državni nivo odlučuje o raspodjeli novca kantonima. Ovo bi bilo prvi put da se donese jedna takva odluka u kojoj svi građani Federacije BiH vraćaju novac, bez obzira na to koliko je dobio kanton u kojem žive. HDZ zna zašto na tome insistira jer je poznato da bi u kantonima u kojima oni vladaju novac direktno otišao u kontrolirane institucije.

Ne treba zaboraviti da su stranačke pripreme za općinske izbore, iako još nema zvanične odluke da li će biti održani, uveliko u toku.

Sva sreća da imamo grace period, inače bismo plaćali kamate za kredit koji nije aktivan za namjere zbog kojih je podignut. Ko zna, kako stvari sada stoje, možda ih budemo i plaćali.