Istražitelji SIPA-e već tri dana izuzimaju dokumentaciju sa Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, a kako nam je potvrđeno, to bi moglo potrajati danima, jer je riječ o tri sudske naredne, od kojih je jedna vrlo obimna. Naime, kako je ranije Raport pisao, između ostalog, istražuju se i kisičke instalacije u Posebnom respiratornom centru (PRC), koji je tokom trećeg vala pandemije otvoren u zgradi stare hirurgije.
Spisak svih uposlenika
Podsjetimo, ovaj odjel je formiran za potrebe teške covid pacijente 5. marta ove godine, a radio je u sklopu Klinike za anesteziju i reanimaciju. Nakon tužbi porodica pacijenata koji su preminuli na ovom odjelu te pisma anesteziologa koji su ukazali na probleme u funkcioniranju odjela, istražioci SIPA-e, a po nalogu Općinskog suda u Sarajevu, zatražili su od menadžmenta KCUS-a dokumentaciju o kisičkoj instalaciji na staroj hirurgiji. Također, zatražili su i spisak svih uposlenika na mašinskim instalacijama, procedure KCUS-a, te bolničke kartone svih pacijenata koji su su se liječili od covid-19 u ovoj zdravstvenoj ustanovi.
Kako Raport saznaje, dokumentacija o kisičkoj instalaciji ne postoji, a tek je sada zatraženo da se uradi projektna dokumentacija. Nakon toga, prema svemu sudeći, menadžment KCUS-a planira raditi i rekonstrukciju.
Kako saznajemo, za izradu projektne dokumenatacije te snimanje trenutne, zatačene situacije na staroj hirurgiji zadužena je firma "Paters d.o.o.". To je za Raport potvrdio i direktor ove firme Damir Ćavar.
"Trenutno nam je jedan projekt u izradi, a drugi je isporučen prije nekoliko dana. Tačno je da smo potpisali ugovor za izradu projektne dokumentacije za kisičke instalacije na Klinici za kožne bolesti i projekat izvedenog stanja instalacija gasova i vakuma za objekt stare hirurgije", istaknuo je Ćavar za Raport.
Izrada projektne dokumentacije
Dodao je kako su i ranije radili projekte za KCUS te da imaju više od 30 projekata u zadnjih 10 godina. Na pitanje ko je radio ove projekte prije ove firme na staroj hirurgiji, kazao nam je:
"To su stari projekti rađeni 60-ih godina, radi se o nekim starim postojećim instalacijama. Oni su se sada iselili i hoće da se tu usele covid pacijenti. Ne znam kada će doći do realizacije, mi smo zaduženi samo za projektnu dokumentaciju", kazao nam je Ćavar.
Iz kompanije "Paters" pojasnili su i šta konkretno znači "projekat izvedenog stanja instalacija gasova i vakuma za objekat Stare hirurgije".
"Isporučen je glavni projekat za Kožnu hirurgiju. Ovaj drugi projekt faktički nije ni počeo jer nema dovoljno podataka. Projekt izvedenog stanja znači snimanje stanja, kako izgleda sve skupa na objektu, za razliku od glavnog projekta.
Kada je u pitanju projekt u zgradi stare hirurgije, to je ustvari projekt izvedenog stanja. Dakle, ono što vi tamo zatičete. Stari projekt je tu. Zatečeno stanje instalacije kisika onako kako sada stoji, nije bitno kada je rađeno. Snima se stanje. Nas ne zanima u kakvom su stanju instalacije, nego kako izgledaju. To se praktično tek počinje raditi jer su neki njihovi ljudi koji nam daju informacije bili na bolovanjima, godišnjim odmorima", pojašnjeno nam je iz "Patersa".
To u praksi znači da se menadžment KCUS-a tek sada odlučio pozabaviti kisičkim instalacijama u zgradi u kojoj su liječene na stotine pacijenata oboljelih od teških oblika covid-19, odnosno oni pacijenti kojima je bila potrebna kisička ili podrška respiratora. Kisičke instalacije su na staroj hirurgiji bile blokirane, odnosno van funkcije od 2014. godine. Nije poznato postoje li dokazi o pročišćavanju tih starih instalacija, kao ni dokazi o uzimanju briseva iz utičnica na koje su bili prikopčani respiratori. Također, javnosti nije poznato da li su za potrebe Posebno respiratornog centra postavljane ili dograđivanje kisičke instalacije.
Ne zna se ni to da li su ili ako jesu, kakvi su radovi izvođeni prije smještanja pacijenata, kao ni to da li je i ko vršio kontrolu. Na sva ova otvorena pitanja, odgovore bi mogla dati istraga koja je trenutno u toku.