Ko je glava operacije

Raspetljava se misterija velike sabotaže!? Njemačka izdala nalog za hapšenje, ali ko je naredio raznošenje Sjevernog toka ostaje tajna

Eksplozija Sjeverni tok Ukrajina, Rusija

Njemačka je izdala evropski nalog za hapšenje protiv ukrajinskog instruktora ronjenja koji je navodno bio dio tima koji je digao u zrak plinovode Sjevernog toka, javljaju njemački mediji.

Policija vjeruje da je muškarac, za kojeg se zna da je posljednji živio u Poljskoj, bio jedan od ronilaca koji su navodno postavili eksplozivne naprave na cjevovode koji idu od Rusije do Njemačke ispod Baltičkog mora u septembru 2022., izvijestili su novine SZ i Die Zeit zajedno s televizijskom postajom ARD, pozivajući se na neimenovane izvore, prenosi Sky News.

Poljsko državno tužilaštvo potvrdilo je da je izdana potjernica za ukrajinskim državljaninom. Međutim, dodaje se da on nije uhapšen u Poljskoj jer je početkom jula pobjegao u Ukrajinu.

Još jedan muškarac i žena - također ukrajinski instruktori ronjenja - identificirani su u istrazi, ali do sada za njima nisu izdane potjernice, navode SZ, Zeit i ARD.

Njemačko državno tužilaštvo odbilo je komentirati izvještaje kada se obratila novinskoj agenciji Reuters.

Gotovo dvije godine kasnije ostaje misterij ko stoji iza eksplozija koje su uništile tri od četiri cjevovoda koji prenose milijarde kubičnih stopa plina u Evropu.

Rusija i Zapad međusobno su se optuživali da stoje iza eksplozija, što su obje strane negirale. Niko nikada nije preuzeo odgovornost.

U novembru 2022. švedska istraga pronašla je tragove eksploziva na nekoliko predmeta izvađenih s mjesta eksplozije, potvrđujući da su eksplozije bile namjerne.

U januaru 2023. Njemačka je izvršila napad na brod za koji je rekla da je možda korišten za prijevoz eksploziva i rekla je Ujedinjenim narodima da vjeruje da su obučeni ronioci mogli pričvrstiti uređaje na cjevovode na dubini od oko 70 do 80 metara.

Obavještajni podaci koje su pregledali američki dužnosnici pokazuju da iza napada stoji proukrajinska skupina, tvrdio je New York Times u martu prošle godine. Unatoč tvrdnji, nije bilo čvrstih zaključaka niti dokaza da je bilo koji kijevski dužnosnik ili predsjednik znao za napad.