Katastrofalno

Raste broj smrtnih slučajeva u Libiji: Više od 5200 mrtvih u potopljenom gradu, 10.000 nestalih

U katastrofalnim poplavama bez presedana koje su pogodile istok Libije poginulo je više od 5.200 ljudi, a najmanje 10.000 ih se smatra nestalima.

Broj mrtvih potvrdio je glasnogovornik ministarstva unutarnjih poslova vlade istočne Libije, a prenosi njemačka agencija dpa.

Navedeno je također kako je količina padavina u istočnim regijama Libije "najveća u 40 godina".

Libija je politički podijeljena između istoka i zapada, a javne službe su se raspale od pobune koju je 2011. podržavao NATO i koja je potaknula godine sukoba. Međunarodno priznata vlada u Tripoliju ne kontrolira istočna područja.

Oluja došla iz Grčke

Olujni sistem koji je Libiji donio ozbiljne poplave krenuo je prije više od sedmicu dana kao oluja Daniel nad Grčkom. Donijevši rekordne količine kiše u nekoliko dana i obilne poplave u dijelovima istočne Grčke, polako se pomaknuo prema jugu preko Sredozemlja.

S temperaturama mora u istočnom Sredozemlju iznad uobičajenih za to doba godine, olujni sistem je povratio snagu i podigao količinu vlage prije nego što se probio do libijske obale. Nakratko je postao ono što meteorolozi nazivaju "medicane" odnosno "mediteranski uragan".

Njegovi učinci uključuju uzburkano more, udare vjetra koji navodno prelaze 80 km/h i, u nekim slučajevima, količine kiše kakve obično padnu u više godina.

U 24 sata između 8 ujutro u nedjelju i 8 ujutro u ponedjeljak, Univerzitet Omar Al-Mukhtar u Baydi zabilježio je 414 mm kiše, a sjeveroistočni grad Marawa dobio je 240 mm. Usporedbe radi, obližnji grad Bengazi, koji je teško pogođen poplavama, ima godišnji prosjek od 270 mm.

Katastrofalna situacija

Ugledna humanitarna organizacija Norveško vijeće za izbjeglice (NRC) je situaciju u Libiji opisala kao "katastrofalnu". Oluja Daniel prouzrokovala je razorne poplave širom sjevernoafričke zemlje, uključujući gradove Bengazi i Dernu.

Direktor NRC-a za Libiju Dax Bennett Roque kaže da spasilački tim na terenu u Bengaziju kaže da su "desetine hiljada ljudi raseljene bez ikakvih izgleda da se vrate kući".

Katastrofa je pogoršana godinama sukoba u Libiji koje su ostavile malo resursa za nacionalnu izvanrednu situaciju poput ove, kaže NRC.

“Skupine za humanitarnu pomoć u Libiji hronično su nedovoljno financirane. Sada je vrijeme da pokažemo solidarnost s ljudima i pomognemo im na dugom putu oporavka", dodao je.