NAUČNA STUDIJA

Razvijena vakcina koja može odgoditi menopauzu

Već dugo se nastoji naći tretman koji bi bio adekvatan za sve žene u menopauzi koje se suočavaju s iscrpljujućim simptomima poput valunga, magle u mozgu i umora. Hormonska nadomjesna terapija učinkovita je za neke, ali nju ne smiju uzimati primjerice žene s povećanim rizikom od raka dojke ili one koje su ga imale te one s nekim drugim indikacijama.

Naučnici neprestano rade na pronalasku rješenja, a znatiželja ih je dovela do pitanja - kako bi bilo, odnosno je li moguće spriječiti da do hormonalne promijene uopće i dođe?

Tim naučnika iz New Yorka kaže da je ovo, iako zvuči zapanjujuće moguće te da rade na tome da 'vakcinisanje protiv menopauze' bude dostupno svim ženama u SAD-u.

Injekcija, koja se može primijeniti svakih nekoliko mjeseci, oponaša djelovanje anti-Mullerovog hormona (AMH), koji je uključen u ovulaciju i počinje padati kada žena navrši 25 godina. Kada žene uđu u menopauzu, obično između 45. i 55. godine, dožive nagli pad reproduktivnih hormona potrebnih za trudnoću, uključujući estrogen, progesteron i AMH.

Istraživači iz biotehnološke kompanije Oviva Theraputics sugeriraju da bi ubrizgavanje AMH ženama svakih nekoliko mjeseci moglo umjetno povisiti razine hormona AMH, što bi moglo odgoditi ulazak u menopauzu na neodređeno vrijeme. Naučnici nisu komentirali rizike od vakcine, ali pokazalo se da redovita hormonska nadomjesna terapija povećava rizik od raka dojke i endometrija.

Dr. Daisy Robinton, molekularna biologinja u Oviva Therapeutics koja stoji iza razvoja, rekla je za Daily Mail: "Ovaj lijek neće samo odgoditi menopuzu, nego bi je mogao spriječiti".

"Studije već pokazuju da žene sa sindromom policističnih jajnika (PCOS) ili povećanim jajnicima koje imaju razinu AMH dva do tri puta višu od normalne ulaze u menopauzu oko dvije godine kasnije od onih bez tog stanja. U svakom ciklusu žena izgubi oko 1000 folikula. Naučnici su otkrili kada žena ima višu razinu AMH-a taj se gubitak može usporiti", objasnila je dr. Robinton.

Lijek se trenutno testira na miševima kako bi se pokazalo da je siguran za upotrebu, a rezultati se očekuju u sljedećih nekoliko mjeseci. Ako uspije, moglo bi se pokrenuti ispitivanja na ljudima u sljedećih nekoliko godina. Lijek bi u početku mogao iznositi i nekoliko hiljada dolara.

Tim iz New Yorka nije jedini koji pokušava naći način kako zaustaviti ili odgoditi menopauzu. Naučnici sa Univerziteta Columbia, koji testiraju može li rapamicin - spoj iz bakterija u tlu na Uskršnjem otoku poznat po svojstvima protiv starenja - odgoditi starenje jajnika i, time dalje, menopauzu. Ispitivanje uključuje 50 zdravih žena u dobi između 38 i 45 godina koje imaju redovite menstruacije, ali nisu zainteresirane za začeće. Uzimaju ili sedmične doze rapamicina ili placebo. Vjeruje se da rapamicin pomaže u inhibiciji opadanja kromosoma, što je povezano sa starenjem stanica.