Neugode

Refluks želuca: Neugodan osjećaj koji je svako doživio. Ublažite ga uz kućne pomoćnike

Refluks kiseline često može uzrokovati upalu grla, oštećenje sluznice jednjaka i promuklost te može doslovno ostaviti loš okus u ustima.
Refluks želuca

Refluks želuca je stanje u kojem kiseli želučani sadržaj teče prema gore natrag u jednjak uzrokujući iritaciju sluznice, žgaravicu i žarenje u prsima. Donji ezofagealni sfinkter je mišić koji kontrolira prolaz između jednjaka i želuca, a kada se ne zatvori do kraja, želučana kiselina i hrana se vraćaju natrag u jednjak.

Medicinski izraz za ovaj proces je gastroezofagealni refluks (GERB). Ovo stanje može biti uzrokovano raznim faktorima, uključujući prehranu, način života i medicinska stanja. Srećom, prirodni lijek za refluks želuca može brzo pomoći kako bi se spriječila ili liječila žgaravica.

Jednostavne promjene načina života kao što je izbjegavanje hrane koja je okidač, jedenje manjih obroka ili prekid navike spavanja neposredno nakon jela mogu napraviti veliku razliku.

Svi smo barem jednom u životu doživjeli neugodan osjećaj kada nam hrana teško sjedne na želudac i vraća se nazad u grlo. Osim nelagode, kiselina može izazvati gorak okus u ustima ako dopre do ždrijela.

Refluks kiseline često može uzrokovati upalu grla, oštećenje sluznice jednjaka i promuklost te može doslovno ostaviti loš okus u ustima.

Postoji nekoliko različitih simptoma ovog stanja:

žgaravica je najčešći simptom refluksa kiseline; to je osjećaj žarenja u prsima, odmah iza prsne kosti
regurgitacija je kada osjećate da vam se kiselina ili hrana vraćaju u grlo

dispepsija je opći izraz za nelagodu u želucu; možete osjećati nadutost, mučninu ili bolove u trbuhu.
U nastavku saznajte više o tome koje kućne lijekove možete koristiti za ublažavanje žgaravice.

Prirodni lijek za refluks želuca – sedam kućnih pomoćnika

Učinkovitost različitih kućnih lijekova za ublažavanje žgaravice razlikuje se od osobe do osobe. Isprobajte ove kućne lijekove i otkrijte koji vam najbolje odgovara.

Đumbir

Đumbir je poznat po svojem protuupalnom i umirujućem djelovanju na probavni sistem, a često se preporučuje kod mučnina i probavnih smetnji.

Odličan je čaj za kiselinu u želucu jer sadrži spoj fenol koji rješava gastrointestinalnu iritaciju i želučane kontrakcije. Iz tog razloga čaj od đumbira može spriječiti vraćanje refluksa kiseline u jednjak, razrijediti želučanu kiselinu i smanjiti simptome žgaravice.

Korijen đumbira se može konzumirati kao začin u obrocima, kao đumbirova voda ili čaj ili se može jesti sirov. Također se može kombinirati sa zelenim čajem za dodatnu korist neutraliziranja kiseline jer zeleni čaj ima protuupalni učinak na sluznicu želuca.

Biljni čajevi koji poboljšavaju probavu i ublažavaju simptome refluksa želuca uključuju čaj od kamilice, čaj od sladića ili komorača, čaj od stolisnika i voćne čajeve.

Najbolje je izbjegavati čaj od mente jer može izazvati refluks kiseline.

Sok od aloe vere

Studije pokazuju da sok aloe vere koji se dobiva iz svježeg lista ove biljke može pomoći kod refluksa kiseline. Jedno ispitivanje iz 2015. godine zaključilo je da je konzumacija soka siguran i učinkovit način za ublažavanje žgaravice i drugih simptoma GERB-a, uključujući regurgitaciju hrane i podrigivanje.

U nekim je slučajevima sok od aloe vere čak učinkovitiji od farmaceutskih lijekova. Počnite s nekoliko jušnih žlica ili 50 ml soka dnevno. Veće količine mogu izazvati proljev pa polako povećavajte dozu.

Zobene pahuljice

Zobena kaša bogata je vlaknima i dobra je za refluks kiseline koji nas muči noću. Zob je namirnica alkalne prirode te uz visok sadržaj vlakana pomaže neutralizirati kiselinu. Zobenu kašu možete jesti za doručak ili za večeru.

Hljeb i mlijeko

Ispijanje čaše mlijeka ili jedenje kriške tosta kako su nekada naše bake preporučivale nije mit. Jedna čaša mlijeka prije spavanja je prva pomoć pri refluksu želuca jer kalcij u mlijeku neutralizira kiselinu.

Škrob u hljebu i druga škrobna hrana također pomažu u upijanju želučane kiseline pa je dobro pojesti krišku hljeba ako vas muči žgaravica.

Banane

Dok neko voće, poput citrusa, može izazvati žgaravicu, banane je mogu ublažiti. Budući da su bogate kalijem i spadaju pod alkalnu hranu, pomažu u borbi protiv želučane kiseline i sprječavaju simptome refluksa.

Također, vitamini u bananama ublažavaju gastrointestinalne grčeve.

Ako se odlučite koristiti ovo voće za borbu protiv žgaravice, odaberite isključivo zrelu bananu jer nezrela može djelovati suprotno i postati okidač za žgaravicu.

Jogurt i kiselina u želucu

Brojne studije pokazuju da probiotici mogu pomoći kod simptoma GERB-a, uključujući regurgitaciju i žgaravicu.

Domaći jogurt koji nije previše kiseo smiruje nelagodu u želucu, često pružajući osjećaj hlađenja. Odličan je za refluks kiseline zbog sadržaja probiotika koji pomažu u normalizaciji rada crijeva.

Uvođenje zdravih bakterija u probavni trakt putem hrane bogate probioticima može pomoći cjelokupnom zdravlju probavnog sistema.

Ako želite uključiti više probiotika u svoju prehranu, osim jogurta konzumirajte fermentiranu hranu u koju spadaju i kefir, kiseli kupus ili kombucha.

Soda bikarbona

Soda bikarbona djeluje slično kao bezreceptni lijek antacid jer je prirodno pH alkalna, čime neutralizira želučanu kiselinu smanjujući simptome žgaravice.

Jedna čajna žličica sode bikarbone pomiješane s malo vode je koristan prirodni lijek za refluks želuca.

Tablete za refluks

Lijekovi koji su dostupni bez recepta mogu nam pomoći u ublažavanju refluksa želuca i spriječiti njegove neugodne simptome. Antacidi vrlo brzo ublažavaju žgaravicu neutralizirajući želučanu kiselinu.

Antagonisti H-2 receptora (H2RA), kao što je lijek famotidin, smanjuju količinu želučane kiseline koju naše tijelo proizvodi. Koristi se za prevenciju i liječenje refluksa želuca uzrokovanog konzumacijom određene vrste hrane ili pića.

Lijekovi na bazi famotidina pružaju dugotrajnije olakšanje od antacida. Međutim, početak njihovog djelovanja nije tako brz.

Alkalna prehrana

Blagi refluks kiseline može se liječiti jednostavnim uključivanjem alkalnih namirnica u prehrani. Što je viši pH neke hrane, veća je vjerovatnost da će ublažiti nelagodu. Stoga je svaka hrana s pH iznad 5 – 6 dobra za osobe koje pate od refluksa želuca.

U svoju prehranu uključite povrće i voće bogato vitaminima jer oni proizvode nisku kiselinu u želucu. Zeleno lisnato povrće izvrstan je izvor vitamina i minerala, a također je i alkalne prirode.

Hrana bogata vlaknima poput badema, chia ili lanenih sjemenki apsorbira želučanu kiselinu i smiruje probavnu sluznicu.

Izbjegavajte namirnice koje najčešće izazivaju refluks kao što su metvica, kava, čokolada, masna i začinjena hrana, paradajz, crveni luk, bijeli luk, određeni čajevi i alkohol.