prva je najvažnija, ali

Ko bi trebao izbjegavati piti kafu na prazan želudac

Dok neki ljudi mogu tolerirati šolju kafe na prazan želudac te im ona daje energiju i potiče pražnjenje crijeva, drugima će to izazvati bolove u želucu, mučninu, reluks i tjeskobu. Osobe koje imaju GERB, iritabilna crijeva, aritmiju, povišen krvni pritisak, pate od nesanice ili anksioznosti, vjerovatno su u ovoj drugoj grupi. Njima se općenito savjetuje izbjegavanje kofeina ili popiti kafu uz doručak.

No, i zdrave osobe mogu s godinama osjetiti da im jutarnja kafa na prazan želudac ne sjeda dobro. Tada se savjetuje ili smanjiti količinu kafe, piti beskofeinsku kafu ili je piti uz doručak bogat proteinima. Koristan je i savjet da se prva jutarnja kafa odgodi 90 do 120 minuta nakon buđenja. Odgađanje unosa kofeina omogućava spuštanje nivoa kortizola te našem tijelu daje vremena da se prirodno probudi prije unosa stimulirajuće tvari, iako za to nema čvrstih naučnih dokaza.

Najvažnije je zapamtiti da kafa ne smije biti zamjena za doručak. Preskakanje doručka može imati negativne posljedice na nivo energije, apetit i metaboličko zdravlje. Čak i ako dan volite započeti samo šoljom kafe, svakako u nekom trenutku pojedite i doručak.