Vijesti

Rekonstrukcija mosta na Neretvi trebala biti završena prije više od godinu. Gdje je zapelo?

Nakon pribavljanja sve neophodne dokumentacije za rekonstrukciju porušenog mosta na Neretvi, lokalitet Muzej Bitka za ranjenike na Neretvi u Jablanici, izvođač radova preduzeće HP Investing iz Mostara je otpočeo sa izvođenjem pripremnih radova u prvoj sedmici mjeseca marta 2020. godine.

Rok za izvođenje radova bio je 8 mjeseci od dana uvođenja u posao, tako da je most trebao biti završen u novembru 2020. godine, prenosi Jablanica.live.

U maju 2021. godine izvođač radova izdao je saopštenje da zbog tehničkih razloga i manjih zastoja izazvanih pandemijom, rekonstrukcija porušenog mosta na Neretvi u Jablanici još uvijek nije završena, a sve bi moglo biti gotovo u julu 2021. godine.

Faza izvođenja

O tadašnjim razlozima prolongiranja radova na mostu koji se nalazi na lokalitetu Muzeja “Bitka za ranjenike” voditeljica radova kaže da je došlo do nekih neusaglašenosti između glavnog izvedbenog projekta i revizije projekta koja traje malo duže:

“Most je trebao biti gotov prije više od pola godine, a poteškoće s kojima smo se susreli uglavnom su tipa nekakvih nedostataka u projektnoj dokumentaciji koji se uvide tek u fazi izvođenja, od tipa izbora antikorozivne zaštite pa do načina oslanjanja mosta, a bez zvaničnog rješenja tih stvari ne može se dalje nastaviti”, pojasnila je Kovačević.

2022. je godina, a početna pompa oko rekonstrukcije čuvenog mosta uveliko je utihnula. U želji da saznamo kako napreduju radovi i kada će jablanički most zasjati u punom sjaju, kontaktirali smo voditeljicu radova, predstavnicu firme HP Investing, Merimu Kadrić Kovačević:

“Elektroprivreda je produžila rok za završetak radova iz opravdanih razloga. Glavni projekat nije valjao, pa je bilo problema oko usvajanja boje, pa je revizija trajala šest mjeseci. Bilo je tu dosta razloga za produženje. Što se tiče konstrukcije ona je završena, ostalo je samo na pješačke staze staviti drvene elemente i podignuti privremene blokove i to je to, nema tu više nekih radova. Bitno je da su glavni radovi na konstrukciji gotovi”, pojasnila je Kovačević.

Atrakcija za turiste

U dalekoj prošlosti željeznički most koji je u Jablanici spojio obale Neretve, nimalo drugačiji od istih ili sličnih iz tog vremena, od 1969. ipak je poseban. Koncem te godine svjetlo dana ugledao je film Veljka Bulajića – Bitka za Neretvi, cjelovečernji spetakl “partizanskog žanra” u kojem je vjerno opisana ofanziva Narodnooslobodilačke vojske u Drugom svjetskom ratu, trijumf nad četničkim odredima i bijeg iz okupatorskog obruča u predjelu oko rijeke Neretve.

Osim što podsjeća na najhumaniju bitku partizanskih odreda, most je i pet decenija istureni eksponat Muzeja “Bitka za ranjenike” i atrakcija za turiste koji dolaze iz svih dijelova svijeta.

Mnogi će se usuditi reći i da je to ustvari najposjećeniji srušeni most u Evropi. Zbog svega navedenog, općinska vlast u Jablanici nedavno je odlučila rekonstruisati ga, po prvi put nakon što je 1968. srušen za potrebe snimanja filma.

Do 1991. na srušenu konstrukciju bio je nadograđen pješački most preko kojeg se, kao i 1943, tokom slavne bitke, moglo preći s jedne na drugu obalu rijeke. Nažalost, nabujala Neretva pred početak rata u BiH odnijela je mali most, koji će se u sklopu nedavno započetog projekta vratiti Jablaničanima i hiljadama turista koji godišnje posjećuju muzej i susjedni plato.