izbori u oktobru

Represija u Tunisu: Policija uhapsila predsjedničkog kandidata, rastu strahovanja od Saiedove autokratije

Tuniska policija uhapsila je u ponedjeljak predsjedničkog kandidata Ayachija Zammela, saopćio je Reutersu član njegove kampanje, u jeku sve većih strahovanja među grupama za ljudska prava i opozicijom da će istaknuti suparnici predsjednika Kaisa Saieda biti isključeni iz utrke.

Izborna komisija priprema se u ponedjeljak objaviti konačnu listu prihvaćenih kandidata za predsjedničke izbore zakazane za 6. oktobar.

Mahdi Abdel Jawad kazao je da je policija uhapsila Zammela u njegovom domu oko tri sata ujutro pod sumnjom da je krivotvorio narodnu podršku, i dodao da je "stvar postala apsurdna i da ima za cilj isključiti ga iz izbora".

Izborna komisija i ministarstvo unurtašnjih poslova nisu odmah komentirali.

Prošle je sedmice Upravni sud, najviše sudsko tijelo koje odlučuje u izbornim sporovima, vratio je tri istaknuta kandidata, Mondhera Znaidija, Abdel Latifa Mekkija i Imeda Daimija, u izbornu utrku nakon što je izborna komisija odbila njihovu prijavu kandidature.

Pridružili su se prihvaćenim kandidatima Ayachiju Zammelu, Zouhairu Maghzaouiju i Saiedu, trenutnom predsjedniku.

Čelnik izborne komisije, Farouk Bouasker kazao je, međutim, da će komisija proučiti odluku Upravnog suda i druge sudske odluke protiv kandidata prije objave konačnog popisa.

Bouaskerov stav izazvao je veliki bijes među grupama za ljudska prava i političarima, koji su izrazili bojazan da je ta izjava jasan signal koji ukazuje na isključenje trojice kandidata iz utrke.

Izjavili su da komisija više nije nezavisna i da joj je jedini cilj postao osigurati laku pobjedu za Saieda. Komisija odbacuje te optužbe i tvrdi da je neutralna.

Tuniski profesori ustavnog prava kažu da izborna komisija mora provesti odluku Upravnog suda onakvu kakva jest ili će izbori potpuno izgubiti vjerodostojnost.

Političke stranke i grupe za ljudska prava pozvale su u zajedničkom saopćenju na protest u ponedjeljak u blizini izbornog štaba kako bi zahtijevale provedbu sudske odluke o vraćanju kandidata i zaustavljanje "proizvoljnih ograničenja" i zastrašivanja.

Saied, koji je raspustio parlament i preuzeo kontrolu nad svim ovlastima 2021. u potezu koji je opozicija opisala kao državni udar, izjavio je prošle godine "da zemlju neće predati nepatriotima", prenosi Reuters.