Shkelzen Maliqi za Raport

Rezolucija o Srebrenici je blaga. Političke hulje Vučića i Dodika podsjeća da su htjeli ostvariti strašnije od strašnog

Rezolucija UN o genocidu u Srebrenici je zakašnjela i ublažena, smatra Maliqi

Rezolucija o Srebrenici, koja se na stolu Generalne skupštine Ujedinjenih naroda trebala naći 2. maja, kao što znamo, odgođena je.

Ipak, kad se jednom nađe na tom stolu, po svoj prilici, bit će usvojena, iako ima i onih koji se tome zdušno protive pa lete od istoka do zapada, odnosno od Rusije do SAD da lobiraju za neusvajanje.

Prvo je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić dane proveo u New Yorku pokušavajući izdejstvovati da rezolucija ne bude usvojena, dok je predsjednik bh. entiteta RS odletio u Rusiju, pokušavajući učiniti sve da se rezolucija ne nađe na tom stolu.

Civilizacijske vrijednosti

S druge strane, civilizacijski dio svijeta lobira za usvajanje rezolucije, koju su predložile Njemačka i Ruanda, a podržale mnoge zemlje.

Ta neuralgična tačka u Bosni i Hercegovini, koja je već gotovo tri decencije tinja u našoj zemlji, rasplamsala je najava usvajanja pomenute rezolucije, koja poziva na bezrezervnu osudu svakog poricanja genocida u Srebrenici, kao i radnje kojima se veličaju osuđeni za ratne zločine, uključujući i one koji su odgovorni za genocid.

Da je rezolucija zamjena za propust i kako objasnit će za Raport Shkelzen Maliqi, politički analitičar s Kosova.

Shkelzen Maliqi: Agresivni srpski nacizam nije poražen

“Rezolucija UN o genocidu u Srebrenici je zakašnjela i ublažena, diskurzivna zamjena za propust koji je učinjen što agresivni srpski nacizam nije poražen i kažnjen kao njemački nacizam koji je morao biti dotučen da bi onda sam njemački narod prošao ozbiljnu terapiju denacifikacije”, govori Maliqi.

Rak-rana regiona

Smatra da je rezolucija u suštini relativno blaga.

“Ograničena je samo na Srebrenicu, za koju političke hulje kao što su Vučić i Dodik dopuštaju da se naziva strašnim ratnim zločinom’ jer ih kvalifikacija genocid podsjeća na to da su oni zapravo i htjeli da ostvare strašnije od strašnog kada su Sarajevo ubijali pod opsadom i unesrećili i raseljavali milione ljudi u Bosni i Hercegovini da bi se onda nespretno stvorila dejtonska nakaza nacirepublika i kantona koja je postala rak-rana cijelog regiona”, kaže sagovornik Raporta.

Rezolucija je važna i zbog preživjelih genocida, poruke svijetu da genocid neće proći nekažnjeno…, ali i zbog (naše) budućnosti.

“Rezolucija o Srebrenici potrebna je, prije svega, časnim Srbima koji se zalažu za denacifikaciju vladajućeg diskursa među Srbima, koji onda pothranjuje iste nacifašistčke ideje i pokrete kod drugih državica i naroda u regionu”, zaključuje Maliqi za Raport.