burno u CG

Drama u Skupštini Crne Gore zbog rezolucije o Srebrenici. Spajić potvrdio da će glasati, Srbi se pobunili

U parlamentu Crne Gore u okviru premijerskog sata, premijer Milojko Spajić odgovarao je na pitanja poslanika.

Spajić je, između ostalog kazao da "ne mijenjamo našu politiku i ona je jasna i prema Sreberenici i Kosovu, ali ne želimo prst u oko da stavljamo nikome''.

Na to je Danijel Živković iz DPS-a konstatovao da PES, ako je tačno to što kaže Spajić, vodi politiku DPS-a.

''Ali samo deklarativno. Vi imate makar dva ili tri konstituenta koji ne priznaju Kosovo, a makar dva su protiv NATO-a'', rekao je Živković.

Između ostalih, DPS je zatražio odgovor o rezoluciji o Srebrenici, a predsjednik Skupštine Crne gore Andrija Mandić kazao je da je ZBCG protiv tog dokumenta, ali…

On je insisitrao na odgovoru kakav će biti stav Vlade po pitanju rezolucije o genocidu u Srebrenici pred Generalnom skupštinom UN-a.

Nož u leđa

''Jer su vas koalicioni partneri upozorili da ćete glasanjem za, vi zabiti nož u leđa Srbiji'', rekao je Živković.

Na to je Mandić podsjetio na referendum o zajedničkoj državi sa Srbijom.

''Tada smo bili zajedno sa DPS-om'', dodao je Mandić.

''Meni je drago što ste vi evoluirali, makar deklarativno. Vi ste u Vladi koja podržava Kosovo, NATO, rezoluciju, iako ste štrajkovali glađu zbog Kosova. To nema veze sa politikom, ima veze sa foteljom'', odgovorio je Živković reagujući na Mandićeve riječi.

''Ne znam samo kako ćete to obrazložiti mentorima u Srbiji'', pitao je Živković.

''Mi nismo ničija marioneta'', na to je odgovorio Mandić. Kaže da će ova Vlada sutra donijeti odluku o rezoluciji, kako ona procijeni.

''A tu bi trebalo da ukalkuliše da ZBCG je protiv jer ne želi da nametne hipoteku srpskom narodu'', rekao je Mandić. Napomenuo je, međutim, da zbog toga neće rušiti dogovor o Vladi.

Kenana Strujić Harbić iz BS-a je kazala da da partije oko bivšeg DF-a nisu konstituenti sadašnje Vlade, ali da ih "ima i previše" na odgovornim pozicijama.

Mandić je rekao da će ih biti i više, navodeći da nema nesporazuma sa Bošnjačkom strankom ni bošnjačkim narodom.

Poslanica SNP-a Slađana Kaluđerović je rekla da SNP na Vladi neće podržati rezoluciju o Srebrenici.

Lider Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović pitaće Spajića hoće li Crna Gora na zasijedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija (UN) podržati Rezoluciju UN o genocidu u Srebrenici koju su inicirale Njemačka i Ruanda.

Ibrahimović je podsjetio da su Rezoluciju do sada kosponzorisali neki od ključnih crnogorskih međunarodnih partnera, među kojima su SAD, Francuska, Turska, Velika Britanija, Luksemburg, Austrija, Švedska, Italija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Albanija, Slovenija i Sjeverna Makedonija.

Ibrahimović smatra da bi Crna Gora glasanjem za Rezuluciju još jednom stala na istu stranu sa državama razvijene demokratije i poštovanja prava i potvrdila da suštinski, a ne deklarativno, pripada dijelu civilizivanog svijeta čiji dio želi da bude vrijednosno, suštinski i formalno.

On je dodao da je pitanje o Srebrenici suštinsko pitanje i na ovom ćemo, kako kaže, vidjeti da li je 44. Vlada proevropska.

Spajić: Podržaćemo sve rezolucije koje osuđuju genocide, upravo i ovu o Srebrenici

Premijer Spajić kaže u odnosu na kolege iz DPS-a koje su rekli da pratimo njihovu politiku, navodi, da je PES i svi ljudi oko njega bili prozapadno orjentisani.

"Mi ćemo glasati za sve rezolucije koje osuđuju genocide i zločine na prostoru bivše Jugoslavije. Upravo ovu rezoluciju koju imamo ispred nas, Srebrenicu, nikakav problem to nije. Znači, glasat ćemo za, rekli smo više puta, ja sam javno govorio o tome, osuđivali smo genocid, nemamo problem da to uradimo. Mi smo sto posto usklađeni sa evropskom spojnom bezbjednostnom i odbranbenom politikom. Tu nema nikakve dilene. Vlade će o tome raspravljati, naravno, ali mislim da je izlišno to pominjati.

Zašto to govorim? Zato što smo se mi s porazumom obavezali da vodimo jednu politiku koja je pro-evropska politika. I tu je stavljena tačka na sve ove razgovore. Ja razumijem da je vama u interesu da dignemo tenzije sa Srbijom, sa nekim drugim narodima iz regiona. Možda je to vaš interes, ja to razumijem. U redu nije problem, ja prihvatam to, ali nama kao državi to nije interes", rekao je Spajić.

Ibrahimović ga je potom pozvao da Crna Gora bude kosponzor.

"I odbacite ova dva amandmana", dodao je.

Spajić je rekao u vezi amandmana zašto bi nekome smetali?

"Nećemo povlačiti amandmane niko ih nije nazvao problematičnim, svi su ih podržali pa i BiH. Nismo čuli njihovu reakciju na amandmane jer su im prihvatljivi. Oni otvaraju mogućnost da Srbi i Bošnjaci pruže ruku jedni drugima", rekao je Spajić.

Na to je Ibrahimović dodao da onaj koji je predložio amandmane sigurno ne misli dobro premijeru Spajiću.

Mandić je rekao nakon što je čuo stav Crne Gore povodom rezolucije o Srebrenici, te da će politički predstavnici srpskog naroda predložiti Skupštini da usvoji rezoluciju o genocidu u Jasenovcu.

Povodom amandmana Kenana Strujić Harbić iz BS-a je rekla da se nada da će amandmani biti odbijeni.

''Ni u rezoluciji koju smo usvojili ovdje niko nije pominjao nikakavu kolektivnu krivicu'', rekla se Strujić Harbić i pročitala predlog rezulucije UNA-a.

Seid Hadžić iz PES-a je rekao da mu je važno da se podvuče da je sama Vlada od samog početka imala stav da podrži rezoluciju.

''Zločin se desio, a međunarodni sud je donio presudu o genocidu u Srebrenici. Da je sreće, tu rezoluciju bi predložio entitet RS. Bošnjaci su bili najmanje glasni tokom zadnjih dana, jer se nekako osjeća da je ovo politizovana i nametnuta tema. Da se o tome i ranije tako govorilo genocid se nikada ne bi nikada desio'', rekao je Hadžić. Kaže da iz prošlosti treba govoriti, ali treba gledati u budućnost.

''Da to ne bude tema dnevne politike'', rekao je Hadžić.