Kamena maska iz neolita, koju je pronašla Jedinica za borbu protiv pljačke pri Izraelskoj upravi za antikvitete, prvi put je predstavljena javnosti.
Samo 15 sličnih maski je ikada pronađeno. Nažalost, većina tih maski se nalazi u rukama privatnih kolekcionara.
Masku je pronašla 2018. godine Jedinica za borbu protiv pljačke pri Izraelskoj upravi za antikvitete (IAA) i prenijela je u Odjeljenje za arheologiju civilne uprave u Judeji i Samariji na dalje proučavanje.
Kamena maska stara je 9.000 godina i potiče sa južnog dijela planine Hebron. Pronađena je u Pnei Heveru. Maska je izložena javnosti u Izraelskom muzeju i dio je nove muzejske izložbe „Zajedničko tlo: izraelska umjetnost susreće arheologiju“.
Sa svojim praznim očima i zagonetnim, zubatim izrazom, 9.000 godina stare kamene maske spadaju među najupečatljivije artefakte u regionu. Tome treba dodati i njihovu rijetkost, piše portal Sve o arheologiji.
Novootkrivena maska dijeli mnoge karakteristike sa drugim maskama do sada pronađenim. To uključuje lice prirodne veličine od mekog, izrezbarenog krečnjaka sa velikim otvorima za oči, definisanim ustima i rupama izbušenim sa strane. Rupe koje su izbušene služile su vjerovatno za provlačenje kanapa kako bi se maska stavila na lice čojveka ili na neki predmet.
Sve maske dijele slične osobine i karakteristike u svojoj proizvodnji. To znači da pripadaju istoj kulturnoj grupi prekeramičkom neolitu B (PPNB).
Ljudi koji su živjeli u ovom periodu vidjeli su početak poljoprivredne revolucije i u velikoj mjeri su se oslanjali na pripitomljene životinje i biljke.
PPNB lokacije pronađene u Levantu prikazuju ljudske lobanje prekrivene slojevima maltera ili zakopane ispod podova drevnih nastambi. Prema mišljenju stručnjaka, ova vrsta aktivnosti predstavlja rani oblik obožavanja predaka.
„Ove kamene maske su donekle slične ljudskim licima, pa se obično povezuju sa ovim obožavanjem“, dodao je Lupo.
Kultura PPNB nestala je tokom događaja koji se dogodio prije 8.200 godina. Prema klimatolozima, tada je došlo do iznenadno smanjenja globalnih temperatura koje je trajalo oko 150 godina.
„Maska je jedinstven nalaz u arheološkom svijetu. Još je neobičnije što znamo sa kog nalazišta potiče. Činjenica da imamo informacije o konkretnom mjestu na kome je otkrivena čini ovu masku važnijom od većine drugih maski iz ovog perioda za koje trenutno znamo. Maska je napravljena od ružičasto-žutog krečnjaka, pažljivo oblikovana kamenim alatima da liči na ljudsko lice. Četiri rupe su izbušene po obodu maske, vjerovatno da bi se ona vezala – možda za lice žive osobe, ili možda za stub ili neki drugi naznačeni artefakt kako bi se to prikazalo“, rekao je Ronit Lupu iz Jedinice za prevenciju krađe antikviteta IAA.
Trenutno u svijetu postoji 15 poznatih kamenih maski koje datiraju iz ovog perioda, od kojih su samo dvije otkrivene u jasnom arheološkom kontekstu. Što znači da arheolozi znaju sa kog mjesta potiču. Preostale maske se nalaze u privatnim kolekcijama širom sveta, što otežava njihovo proučavanje.
„Otkriće maske potvrđuje našu pretpostavku da je južna oblast planine Hebron bila centar za proizvodnju kamenih maski, a očigledno i za religiozne aktivnosti u prekeramičkom neolitu“, objasnio je predstavnik IAA.