ko je tumač

Rimac (is)tražio diplome Gavrankapetanovića: Je li dobio ono što je tražio?

Trakavica oko izbora Ismeta Gavrankapetanovića za direktora KCUS-a ušla je u novu fazu.

Naime, kako smo već iscrpno pisali - sporan je certifikat o znanju iz zdravstvenog menadžmenta koji dr. Gavrankapetanović nema, ali tvrdi da ima diplomu postidplomskog studija na Ekonomskom fakultetu iz oblasti zdravstvenog menadžmenta - što bi prema njegovom mišljenju trebalo biti dovoljno za ispunjenje uvjeta.

No, u to nije siguran ministar zdravstva FBiH Nediljko Rimac koji već sedmicama ne želi dati saglanost za izbor Gavrankapetanovića na čelo KCUS-a nakon što ga je Upravni odbor izabrao kao prvorangiranog na konkursu.

Pismo ministra

Rimac je prije šest dana uputio dopis Ekonomskom fakultetu u Sarajevu u kojem traži da se razriješi ova dilema.

Rimac u dopisu navodi kako je Ekonomski fakultet 23. decembra 2020. izdao 'Uvjerenje o završenom drugom ciklusu studija' broj 5019, sve to na ime Ismet Gavrankapetanović, čime se potvrđuje da je imenovani 23. decembra 2020. godine završio 'drugi ciklus studija' te stekao akademsku titulu i stručno zvanje 'magistar menadžmenta, smjer Upravljanja kvalitetom u zdravstvu', kroz zajednički master program 'MA+1' Upravljanje kvalitetom u zdravstvu'.

Rimac je imao dva pitanja:

"Je li, u kontekstu prethodno citirane Zakonske odredbe, u konkretnom slučaju riječ o 'završenom postdiplomskom studiju iz zdravstvenog menadžmenta'. (podredno i u kontekstu Vaših materijalnih i/ili internih propisa: Zakon o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo, Pravilnik o stjecanju i korištenju akademskih titula, stručnih i naučnih/umjetničkih zvanja na visokoškolskim ustanovama na području Kantona Sarajevo, Pravila studiranja za I., II. ciklus studija, integrirani, stručni i specijalistički studij na Univerzitetu u Sarajevu, Popis akademskih titula, znanstvenih i stručnih zvanja koja se mogu stjecati
na visokoškolskim ustanovama u Kantonu Sarajevo, Okvirni zakon o visokom obrazovanju u BiH i drugi),

Dakle, je li navedeni završeni drugi ciklus studija po predmetnom Uvjerenju na ime Ismet Gavrankapetanović, kojim je stekao akademsku titulu i stručno zvanje 'magistar menadžmenta, smjer Upravljanja kvalitetom u zdravstvu', kroz zajednički master program 'MA+1' Upravljanje kvalitetom u zdravstvu', postdiplomski studij iz zdravstvenog menadžmenta ili master degree?"

Drugo pitanje je ovo:

"Je li, u kontekstu prethodno citirane Zakonske odredbe, podredno i u kontekstu članka 2. Pravilnika o uvjetima u pogledu vrste završenog fakulteta zdravstvenog usmjerenja koje moraju ispuniti obveze koje konkuriraju za ravnatelje zdravstvenih ustanova ('Službene novine F BiH', broj: 77/17 i 61/21), a pored upita o postdiplomskom studiju, u konkretnom slučaju riječ o završenom studiju, odnosno smjeru menadžmenta ekvivalentnom zdravstvenom menadžmentu, ili smjeru, kako je naznačeno, 'upravljanje kvalitetom u zdravstvu', kao različitom, drugačijem smjeru od propisanog (zdravstveni menadžment)".

Šta piše u odgovoru

Ministar u dilemi dobio je i odgovor od Ekonomskog fakulteta, ali nismo sigurni po koga je on povoljan.

"Na sjednici Vijeća UNSA - Ekonomskog fakulteta, održanoj 2. oktobra 2020. godine, donesen je zaključak da se ne vrše ekvivalencije ili priznavanje zvanja iz predbolonjskog studija u bolonjski studij, odnosno iz bolonjskog studija u zvanja predbolonjskog studija.

Nadalje, želimo naglasiti da UNSA - Ekonomski fakultet nije ovlašten za poređenje programa 'Upravljanje kvalitetom u zdravstvu' s drugim sličnim programima, niti za pružanje tumačenja o ekvivalenciji ili izjadnačavanju programa. Prema Zakonu o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo, Ekonomski fakultet kao članica UNSA, nadležan je za priznavanje inostranih visokoškolskih kvalifikacija u slučaju nastavka obrazovanja. Također, Fakultet je nadležan za ekvivalenciju ranije stečenih akademskih titula, naučnih i stručnih zvanja stečenih predbolonskoim sistemom obrazovanja prema Pravilniku UNSA.

Ekonomski fakultet nije nadležan za pružanje tumačenja u vezi s ispunjenosti uslova po raspisanim konkursima za radna mjesta privatnom/javnom sektoru s obzirom da izdate diplome sadrže sve relevantne informacije i završenom programu i zvanju koje kandidat(i) dobijaju nakon završetka studija. Ispunjenost uslova procjenjuje instuticija/preduzeće kod koje kandidat aplicira za radno mjesto", navodi se u odgovoru.

Dakle, Ekonomski fakultet nije nadležan da vrši procjene niti da tumači da li Gavrankapetanović ispunjava uvjete, ali bi ključna rečenica mogla biti da je "donesen zaključak da se ne vrši ekvivalencije ili priznavanje zvanja iz predbolonjskog studija u bolonjski studij, odnosno iz bolonjskog studija u zvanja predbolonjskog studija".