Svijet

Rusi iz naftalina izvukli tenkove stare 50 godina, na njih zavarili kaveze i poslali ih u rat. Šire se slike starudije koja se pokvarila na cesti

Nakon što je ruska vojska u Ukrajini izgubila svojih skoro 800 najboljih tenkova T-72, T-80 i T-90, nije ima preostalo ništa drugo nego da iz naftalina izvuku starudiju kojoj bi primjerenije mjesto bio vojni muzej, a ne prva linija fronta. Neki od odavno otpisanih tenkova T-62, koji se decenijama nisu micali iz skladišta, uočeni su kako se kotrljaju na ratištu u južnoj Ukrajini.

"Prisutnost tenkova T-62 na bojnom polju naglašava ruski nedostatak moderne, borbeno spremne opreme", ocijenilo je Ministarstvo odbrane Ujedinjenog Kraljevstva.

Sovjetski tenk T-62 proizvodio se između 1961. i 1975. godine i bio je standardni tenk u Crvenoj armiji sve do pojave T-64 i T-72. Tenk je u biti proširena verzija prastarog modela T-55, prvog velikog tenka Sovjetskog Saveza nakon Drugoga svjetskog rata. Malo je ko mogao povjerovat će Rusi poslati prastare tenkove u direktnu borbu s bolje opremljenim ukrajinskim formacijama, no to se dogodilo. U odnosu na moderne tenkove, T-62 je neusporedivo inferiorniji u svakom pogledu.

Kad su se pojavile informacije da će se u borbu uključiti tenkovi stari 50 godina, vojni analitičari su komentirali kako će se vjerovatno koristiti u gradovima pod ruskom kontrolom kao svojevrsni pokretni bunkeri, isključivo u odbrambene svrhe. Umjesto toga, Rusi su ih rasporedili na južno bojište gdje su ukrajinski bataljoni u protuofanzivi posljednjih sedmica prešli rijeke Ingulec i zauzeli položaje sjeverno od Hersona.

Vojni analitičar Forbesa David Axe, primjećuje kako su ruske posade zavarile na kupolu tenka improvizirane kaveze za koje vjeruju da bi mogli dodatno zaštititi vozila od napada odozgo protutenkovski navođenim projektilima kao što su ukrajinska Stugna-P i američki Javelin.

To što su pojačali tenkove sugerira da su ruske snage itekako svjesne koliko su ta drevna oklopna vozila ranjiva na ukrajinsko protutenkovsko oružje. Ovi tenkovi također imaju neku vrstu improviziranog štita ili pločastog oklopa postavljenog okomito iza kupole.

"Nije to nelogično razmišljanje, ali nema dokaza ni da zavareni kavez zapravo nudi bilo kakvu poboljšanu zaštitu. Štaviše, možda i više šteti jer dodaje težinu, ometa pogled komandantu tenka, blokira mitraljez na kupoli i čini tenk višim, a time i lakšim za uočavanje na bojnom polju", upozorava Axe.

Uz to, ruska vojska drži većinu svojih starih tenkova na golemim otvorenim parkiralištima gdje su tenkovi izloženi vlažnim i hladnim zimama pa je i hrđa učinila svoje.

Ironija je jedino, ocjenjuje analitičar, što su ti prastari T-62 izdržali brutalne uvjete bolje nego noviji modeli, jer nemaju sofisticiranu i osjetljivu optiku i elektroniku. Ali ništa ne može ostati na otvorenom decenijama, a da ne bude propadanja. Stoga i minimalna vojna akcija može biti dovoljna da zaglave pokvareni. Njihovo pregrijavanje je još jedan veliki rizik pa nikoga ne čudi što na društvenim mrežama već kruže fotografije koje prikazuju pokvareni T-62 na cesti, negdje u južnoj Ukrajini.

U nedavnom intervjuu za Moskovski Komsomolac, član posade jednog ruskog tenka rekao je da kavezni oklop smanjuje sposobnost prodiranja projektila ili protutenkovske rakete, ali da donosi druge probleme.

Komandant tenka Aleksej Uhačov objasnio je kako su u njegovoj jedinici najprije zavarili metalne rešetke za zaštitu od protutenkovskih projektila, a zatim ih uklonili.

"Nezgodne su jer se mitraljez ne pomiče kako treba. Isto tako kada se antena poklopi s rešetkom radio stanica pregori, veza nestaje. A ako dođe do neke vrsta požara, tamo će biti jednostavno nerealno izaći iz spremnika. Stoga smo ih uklanjali", ispričao je Uhačov.