Svijet

Rusi priznali da su koristili supersonične projektile u Ukrajini. Tvrde da ih je gotovo nemoguće oboriti

Rusija je tokom invazije na Ukrajinu tri puta koristila hipersonične projektile Kinžal, rekao je ruski ministar obrane Sergej Šojgu.

Projektili Kinžal dio su niza novih hipersoničnih oružja koje je ruski predsjednik Vladimir Putin predstavio 2018. u govoru u kojem je rekao da mogu pogoditi gotovo bilo koju tačku na svijetu i izbjeći proturaketni štit koji su izgradile Sjedinjene Američke Države.

Šojgu je, govoreći na državnoj televiziji, rekao da su se projektili pokazali efikasnim u gađanju ciljeva u sva tri slučaja, naglasivši da ih je gotovo nemoguće oboriti u letu:

"Koristili smo ih tri puta tokom specijalne vojne operacije. I tri puta je pokazao briljantne karakteristike."

Rusija je prvi put upotrijebila sistem Kinžal u Ukrajini otprilike mjesec nakon što je poslala desetine hiljada vojnika u susjednu zemlju, zapalivši veliko skladište oružja u zapadnoj regiji Ivano-Frankivsk.

Ove je sedmice rusko ministarstvo odbrane saopćilo da su tri ratna aviona MiG-31E, opremljena projektilima Kinžal, premještena u Kalinjingradsku regiju, rusku eksklavu na baltičkoj obali koja se nalazi između članica NATO-a i Evropske unije Poljske i Litve.

Na Dan ruske mornarice krajem prošlog mjeseca, Putin je najavio da će mornarica dobiti ono što je nazvao "strašnim" hipersoničnim krstarećim projektilima Cirkon.

Projektili mogu putovati brzinom devet puta većom od brzine zvuka, nadmašujući protuzračnu odbranu.