Svijet

Rusi su udarili u Africi: Zloglasna Wagner grupa napravila nezamisliv pokolj

Ruski plaćenici izveli su niz krvavih napada na zanatske rudnike u graničnim zonama između Sudana i Centralnoafričke Republike (CAR) u pokušaju da opljačkaju vrijednu trgovinu zlatom u regiji, rekli su svjedoci i stručnjaci.

Smatra se da su deseci rudara poginuli u najmanje tri velika napada ove godine u koja su navodno bili uključeni plaćenici koji rade za Wagner Group, privatnu vojnu kompaniju koju su zapadni dužnosnici povezivali s Kremljem. Također postoje izvještaji o daljnjim napadima na rudnike na najmanje šest drugih mjesta diljem CAR-a.

Svjedoci koje je Guardian intervjuirao u Sudanu opisali su "masakre" boraca za koje su identificirali da su iz Wagnera koji su u razdoblju od šest sedmica prolazili kroz logore pune rudara migranata i rudnike između grada Am Daga na sjeveroistoku zemlje.

Borci su neselektivno pucali iz automatskog oružja, razbijali opremu, uništavali zgrade i krali motore, rekli su. Jedan je opisao masovnu grobnicu u kojoj je bilo više od 20 žrtava. Drugi su govorili o stotinama mrtvih ili povrijeđenih.

Izvještaje su potvrdile lokalne grupe civilnog društva i međunarodni dužnosnici i smatraju se "vjerodostojnima" u zapadnoevropskim prijestolnicama, gdje sigurnosne službe prate Wagnerove operacije.

Tri najveća incidenta dogodila su se 13. marta, 15. marta i 24. maja. Većina žrtava bili su radnici migranti iz Sudana i Čada koji rade u rudnicima zlata, iako se smatra da su i neki lokalni civili poginuli.

Mohammed Zain Mohamed Wadi, 42, rekao je da su ga u području zvanom Jabal a-Nar, oko 50 milja zapadno od granice sa Sudanom, napali Rusi, neki u oklopnim vozilima i vojnici iz CAR-a u kamionetima ili na motorima. Wadi je rekao da je pomogao sahraniti 21 žrtvu, sve Sudance. Također je ubijeno još šest osoba.

"Nikad se neću vratiti… zapravo mislim da niko nije ostao… Rudnike zlata tamo su preuzeli Rusi", rekao je.

Jamaa Mohamed al-Habou, 35, bio je među onima koji su napadnuti posljednje sedmice maja u selu Sankillio, u blizini Andahe. Rekao je da je njega i druge rudare "otjerao Wagner" i da su mnogi ubijeni tokom cjelodnevnog napada. 35-godišnjak je pobjegao u obližnju šumu, osavivši detektor metala iza sebe. Ostali ostavili motore i druga vozila, koje su napadači zaplijenili. Na meti su bili i pripadnici oružanih grupa koje se protive vladi, rekao je Habou.

Treći svjedok rekao je da je čak 70 ljudi, uključujući njegovog brata i šestero rođaka, poginulo kada su Rusi i Afrikanci napali rudnik u kojem je radio u martu. “Morao sam trčati sedam dana. Vidio sam ih kako dolaze… da ubiju i opljačkaju svakoga koga su njihove ruke mogle dohvatiti”, rekao je Adam Zakaria, 36, iz Neyale u Južnom Darfuru.

Opisao je Wagnerovu grupu kao bijelce u sivim vojnim uniformama, koji putuju u kamionetima, oklopnim vozilima i helikopterima. “Kada smo u početku bježali od njihovih napada, mislili smo da smo sigurni, ali odjednom su nas na putu uhvatili i počeli tući, a u blizini Am Daga postavili su još jednu zamku u kojoj su ubili 21 osobu. Morali smo ih pokopati u jedan veliki grob”, rekao je Zakaria.

Otkako je prije četiri godine stigla u CAR kako bi odbranila vladu od pobunjenika, Wagner grupa je uložila napore da uspostavi kontrolu nad protokom zlata i dijamanata. Analitičari vjeruju da su grupi u početku obećane koncesije za zlato i druge rudarske koncesije umjesto gotovinskih plaćanja za njene usluge.

Takvi su ustupci dobili na važnosti jer je rublja bila pod pritiskom nakon ruske invazije na Ukrajinu. Plemeniti metali, posebno zlato, mogli bi pomoći režimu Vladimira Putina da preživi ekonomski učinak sankcija.

Analitičari su rekli da su nedavni napadi izgledali više kao napadi za pljačku, a ne napori da se osiguraju i izvuku resursi okom mjeseci ili godina. “Postoje redoviti izvještaji o napadačima koji dolaze helikopterom, ubijaju rudare i pobunjenike… [onda] uzimaju sve što mogu i potom odlaze. Ponekad se ponovno vrate mjesec dana kasnije i učine istu stvar. To nema nikakve veze s osiguravanjem rudarskog mjesta”, rekla je Pauline Bax, zamjenica direktora Međunarodne krizne grupe za Afriku.

Wagner je također okrivljen za napade na rudare drugdje u CAR-u, a postoje izvještaji o nedavnim upadima preko porozne granice između CAR-a i Sudana dok borci identificirani kao Wagnerovci progone rudare koji bježe.

Wagner je bio aktivan u desetak zemalja širom Afrike, a više puta je optužen za kršenje ljudskih prava na kontinentu. Zapadni dužnosnici tvrde da Kremlj koristi Wagnera za promicanje ruskih ekonomskih i političkih interesa širom Afrike i drugdje.

Sorcha MacLeod, predsjednik radne grupe Ujedinjenih naroda za korištenje plaćenika, rekao je da je prisutnost grupa poput Wagnera produžila sukobe, dovela do viših razina nasilja i često dovodila do raširenih kršenja ljudskih prava. "Wagner se udvostručuje u Sahelu i neće uskoro otići", rekla je.

U izvješću iz maja, Human Rights Watch navodi da su snage u CAR-u koje su svjedoci identificirani kao Rusi tukli, mučili i ubijali civile tamo od 2019. godine. U njemu se navodi da snage povezane s Rusijom u CAR-u nisu nosile određene uniforme sa službenim oznakama ili drugim razlikovne značajke.

Dana 15. aprila UN je najavio da će istražiti okolnosti u kojima je najmanje 10 ljudi ubijeno na sjeveroistoku CAR-a, s nekim početnim izvješćima u kojima se navodi da su ruske snage mogle biti umiješane.

Jevgenija Prigožina, ruskog biznismena i bliskog Putinovog saveznika, SAD, EU i drugi optužuju za financiranje Wagnera. Guardian se obratio Prigožinu tražeći njegovu reakciju na dokaze o umiješanosti Wagnerovih boraca u masakre u Maliju ranije ove godine. U odgovoru je rekao da je "u više navrata govorio da Wagner grupa ne postoji" i da on "nema ništa s njom", dodajući da će "umiruću zapadnu civilizaciju" poraziti Rusija.

Bivši premijer CAR-a Henri-Marie Dondra rekao je da nema ugovora između njegove zemlje i "ruske privatne zaštitarske kompanije… samo sporazum o vojnoj saradnji s Rusijom".

U izvješću EU-a o CAR-u koji je procurio u novembru 2021. stoji: “Danas većina jedinica [nacionalne vojske] djeluje pod direktnim zapovjedništvom ili nadzorom plaćenika WG [Wagner Group].”

CAR je jedna od najsiromašnijih zemalja na svijetu i suočava se s ekonomskim kolapsom. Pretpostavlja se da je tamo raspoređeno oko 1200 Wagnerovih boraca.