teška sabotaža

Rusija ima novu taktiku, “flota u sjeni” pravi haos u Evropi. Šta će uraditi NATO?

Moramo biti u stanju spriječiti rizike koje predstavljaju brodovi koji pripadaju ruskoj floti u sjeni, rekao je finski predsjednik Alexander Stubb

Finske vlasti zaplijenile su u četvrtak brod koji je prevozio rusku naftu u Baltičkom moru zbog sumnje da je izazvao kvar na podmorskom strujnom kabelu koji povezuje Finsku i Estoniju dan ranije, te da je također oštetio ili pokvario četiri internetske linije.

Na brod registriran na Cookovim Otocima, kojeg su vlasti nazvale Eagle S, ukrcala se posada finske obalne straže koja je preuzela komandu i odvezla brod u finske vode, rekao je zvaničnik obalne straže na konferenciji za novinare.

Zaplijenjeni brod i teret

"Istražujemo tešku sabotažu.

Prema našim saznanjima, sidro broda koji je pod istragom uzrokovalo je štetu", rekao je Robin Lardot, direktor finskog Nacionalnog istražnog ureda.

Finska carinska služba saopćila je da je zaplijenila teret broda i da se vjeruje da Eagle S pripada ruskoj takozvanoj floti u sjeni starih tankera koji žele izbjeći sankcije na prodaju ruske nafte.

Dva optička kabla u vlasništvu finskog operatera Elisa koji povezuju Finsku i Estoniju su prekinuta, dok je treća veza između dvije zemlje u vlasništvu kineskog Citica oštećena, objavila je finska agencija za saobraćaj i komunikacije Traficom.

Vjeruje se da je prekinut i četvrti internetski kabl koji vodi između Finske i Njemačke i pripada finskoj grupi Cinia, objavila je agencija.

Zemlje Baltičkog mora u stanju su visoke pripravnosti zbog mogućih sabotaža nakon niza prekida rada električnih kablova, telekomunikacijskih veza i plinovoda od 2022., odnosno od izbijanja ruske agresije na Finsku, iako je podmorska oprema također izložena tehničkim kvarovima i nesrećama.

Evropska unija saopćila je kako oštro osuđuje svako namjerno uništavanje infrastrukture na kontinentu.

"Pohvaljujemo finske vlasti za brzu akciju ukrcavanja na sumnjivo plovilo", stoji u zajedničkoj izjavi visoke predstavnice EU za vanjsku politiku Kaje Kallas, inače bivše estonske premijerke, i Evropske komisije, izvršnog tijela Unije.

Popravak će trajati mjesecima

Popravak 170 kilometara dugačkog interkonektora Estlink 2 trajat će mjesecima.

Prekid je povećao rizik od preopterećenja prilikom napajanja električnom energijom tokom zime, objavio je operater Fingrid.

Estonski premijer Kristen Michal rekao je, međutim, da će njegova zemlja i dalje imati dovoljno električne energije.

Naftni tanker Eagle S Panamax prešao je preko električnog kabla Estlink 2 u srijedu u 11:26, pokazala je Reutersova revizija podataka praćenja brodova MarineTraffica, identično vremenu kada je Fingrid saopćio da je došlo do nestanka struje.

Firma Caravella LLCFZ sa sjedištem u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, koja prema podacima MarineTraffica posjeduje Eagle S, nije odgovorila na zahtjev za komentar.

Štete na podvodnim instalacijama u Baltičkom moru sada su postale toliko učestale da je teško vjerovati da je to uzrokovano pukom nesrećom ili lošim pomorskim vješitnama, rekao je estonski ministar vanjskih poslova Margus Tsahkna.

"Moramo shvatiti da je oštećenje podmorske infrastrukture postalo sistemsko i stoga se mora smatrati napadima na naše vitalne strukture", rekao je Tsahkna.

Ispad od 658 megavata (MW) Estlink 2 počeo je u srijedu u podne po lokalnom vremenu, ostavljajući u radu samo Estlink1, sa 358 MW, između dvije zemlje, pojasnio je operater Fingrid.

Hitan sastanak

Estonska vlada je danas nakon hitnog sastanka saopćila da se slaže sa sumnjom finskih vlasti da je tanker "namjerno" prekinuo kabl.

Estonska premijerka Kristen Michal pozvala je Sjevernoatlantski savez (NATO) da poveća svoje pomorsko prisustvo u regiji.

U odgovoru na pitanje hoće li Estonija razmotriti pozivanje na članak 4 NATO-a, Michal je rekao da o tome namjerava razgovarati s generalni sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom.

Članak 4. propisuje da će se države konsultirati kad god članica smatra da je njen teritorijalni integritet, politička nezavisnost ili sigurnost ugrožena.

Michal je rekao da će estonska mornarica, zajedno sa saveznicima, povećati patrole oko kritične infrastrukture.

I finski premijer Petteri Orpo istaknuo je da je kontaktirao saveznike na Baltičkom moru i da je predsjednik Alexander Stubb posegnuo za NATO-om.

Inače, 12 zapadnih zemalja je 16. decembra saopćilo da su se dogovorile o mjerama za "ometanje i odvraćanje" ruske "flote u sjeni" kako bi se spriječilo kršenje sankcija i povećala cijena za Moskvu zbog rata u Ukrajini.

Sve više incidenata

"Moramo biti u stanju spriječiti rizike koje predstavljaju brodovi koji pripadaju ruskoj floti u sjeni", rekao je finski predsjednik Alexander Stubb.

Litavski ministar vanjskih poslova Kestutis Budrys rekao je da bi sve veći broj incidenata u Baltičkom moru trebao poslužiti kao oštro i hitno upozorenje NATO-u i Evropskoj uniji da značajno poboljšaju zaštitu podmorske infrastrukture.

Policija u Švedskoj također vodi istragu o prošlomjesečnom pucanju dva telekomunikacijska kabla u Baltičkom moru, incidentu za koji je njemački ministar odbrane Boris Pistorius rekao da pretpostavlja da je uzrokovan sabotažom.

U odvojenom salučaju, finska i estonska policija nastavljaju istraživati ​​štetu uzrokovanu prošle godine na plinovodu Balticconnector koji povezuje Finsku i Estoniju, kao i na nekoliko telekomunikacijskih kablova.

I to je vjerovatno izazvao brod koji je povukao svoje sidro.