Svijet

Rusija je jučer na Ukrajinu ispalila oružje koje Putin naziva ‘nepobjedivim’. Šta su opće hipersonični projektili?

Ruska vojska objavila je jučer da je ispalila hipersonične projektile u Ukrajini, što je prva poznata upotreba ovakvog sistema u borbenom okruženju. Glasnogovornik ruskog Ministarstva odbrane Igor Konašenkov kaže da je Kinžal, što na ruskom znači bodež, uništio veliko podzemno skladište projektila i streljiva u zapadnoj Ukrajini.

Vladimir Putin je opisao rusko hipersonično oružje kao nepobjedivo. Kakvo je to zapravo oružje?

Moskva tvrdi da ove rakete lete iznimno velikim brzinama, do 10 Macha, ili 12.000 kilometara na sat, i da ih je u kombinaciji s manevarskim sposobnostima izuzetno teško ili nemoguće presresti. Uspješno testirani još 2018., sistemi Kinžal su u testiranjima pogodili sve mete na udaljenostima od 1000 do 2000 km, podaci su ruskoga ministarstva odbrane. Međutim, neki zapadni vojni stručnjaci smatraju da Rusija možda preuveličava mogućnosti svojih hipersoničnih raketa.

"Hipersonični projektil ima veću sposobnost prodora i razornu moć zbog svoje vrlo velike brzine", objašnjava vojni analitičar Vassili Kachine za Euronews. Drugi vojni stručnjak, Pavel Felgenhauer, rekao je da korištenje projektila Kinžal Moskvi ne daje stratešku prednost, već je to više psihološka prednost.

"Uglavnom, to ne mijenja puno situaciju na bojnom polju, ali svakako ima učinak u smislu psihološke propagande, da ljude preplaši", objasnio je.

Postoji nekoliko klasa ruskog hipersoničnog oružja, piše Euronews.

Kinžal - Bodež:

Prvi put uspješno testiran 2018., Kinžali su pogodili sve svoje mete na udaljenosti od 1000 do 2000 kilometara, tvrdi rusko ministarstvo odbrane. No taj se domet može višestruko povećati jer se njima naoružava zrakoplovstvo, posebice avioni tipa Mig-31, navodi ministarstvo.

Avangard - Vanguard:

Ruske hipersonične rakete Avangard sposobne su mijenjati kurs i visinu pri vrlo velikim brzinama, što ih čini "praktički nepobjedivima", tvrdi Putin.

Uspješno testirana u decembru 2018., njihova je brzina tada dosegla 27 Macha, odnosno 27 puta veću brzinu od brzine zvuka, i pogodila cilj udaljen oko 6000 kilometara, tvrdi rusko Ministarstvo odbrane. Puštene su u službu u decembru 2019. Hipersonične rakete Avangard sposobne su nositi nuklearni teret.

Zicron

Hipersonične rakete Zicron ispaljuju se s broda ili podmornice. Prvo službeno probno lansiranje bilo je u oktobru 2020. i tada su letjele brzinom od 9 Macha. Ostala ispitivanja su se odvijala od oktobra 2020. na ruskom Arktiku, ponajviše s fregate Admiral Gorčkov.