žestoka kritika

Ruska Gazeta nije oduševljena Vučićevim sastankom s Macronom: Tražili su da podnese ostavku, on je molio…

Predsjednik Srbije Vučić s Macronom održao sastanak u Parizu

Gdje to želi francuski lider Emmanuel Macron da utjera Srbiju?, pitanje je koje postavlja Ruska Gazeta u tekstu vezanom za posjetu Aleksandra Vučića Parizu, prenosi Danas.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron pozvao je kolegu Aleksandra Vučića da dobrovoljno podnese ostavku i da se ne miješa u 'razvoj' zemlje Zapada. Ovo nije rečeno direktno, piše list, ali se jasno čita između redova.

Macron je tokom konferencije za novinare savjetovao Beogradu, piše ruski list, da ne sumnja da je njegova budućnost u Evropskoj uniji. Istina, za to Srbi moraju da potvrde ovaj strateški izbor u praksi tako što će započeti „bližu koordinaciju odluka sa rukovodstvom Evrope u oblasti vanjske politike“.

"Kako je Vučić odgovorio na iskren poziv da se odustane od nacionalnih interesa ostaje nejasno: novinske agencije ne daju njegov odgovor. Po svemu sudeći, šef Srbije je šutio – došao je u Pariz da moli i nije mogao da priušti da se svađa sa glavnim stanovnikom Jelisejske palate“, piše Gazeta.

Finski predsjednik Aleksander Stub govorio je, navodi Ruska Gazeta, danas o tome šta je vanjska politika Evropske unije, u koju Srbiju žele da uvedu.

Na novinarsko pitanje da razgovara sa Rusima kako bi se ubrzalo zaključivanje sporazuma o Ukrajini, Stub je rekao: „Mi možemo postići samo mir na bojnom polju“ i „nema apsolutno nikakvog političkog dijaloga sa Moskvom“.

Zloglasno 'mi' u ovom slučaju je stav ne samo Helsinkija, već i čitavog rukovodstva EU. Macron je predložio da njegov srpski kolega u Parizu slijedi potpuno istu liniju ponašanja prema Rusiji. Sa stanovišta francuskog lidera, ovo će biti adekvatna naknada za ispunjenje brojnih 'zahtjeva' sa kojima je Vučić dolazio.

Predsjednik Srbije stigao je u Francusku kao trgovac koji je bio spreman da velikodušno plati francusku robu, investicije i pokroviteljstvo.

Vučić je posebno potvrdio predstojeće potpisivanje sa Parizom ugovora o kupovini 12 aviona Rafale, jednih od najskupljih u svijetu. Srpski lider je predstojeći posao objasnio na sljedeći način: „Danas bismo željeli da kupimo američke, kineske, ruske avione, ali koje možemo da kupimo, koje mogu da nam isporuče". On se požalio da zapadne zemlje ne dozvoljavaju Srbiji da kupuje oružje i municiju na istoku: "Nije problem novac".

Dakle, Beograd nije morao da bira, iako se Vučić slaže sa stručnjacima da će francuski Rafale biti lošiji od američkog F35. Ali, šef Srbije se nije ograničio na saradnju sa Jelisejskom palatom u vojno-industrijskom kompleksu.

Francuzi će biti uključeni u realizaciju projekata nuklearne energije u Srbiji. Čak će i metro koji se gradi u Beogradu, nakon pokretanja, upravljati francuska operativna kompanija.

Srbija je, prema Vučićevim riječima, već privukla 80 posto francuskih investicija u regionu i ne namjerava da se zaustavi na postignutoj cifri.

Nedavno su ministri vanjskih poslova Britanije i Francuske, David Cameron i Stefan Sežurn, podseća Ruska Gazeta, najavili stvaranje „obnovljene Antante“.

I složili su se da su zapadne države dužne da zaustave Rusiju, čak i ako za to moraju da plate veliku cijenu. Spremnost predsjednika Srbije da kupuje oružje od Francuske i, što je ništa manje važno, saglasnost Francuske da to naoružanje proda Srbiji indirektno potvrđuje odsustvo nerješivih protivriječnosti između zemalja na zvaničnom nivou, kako u vojnim pitanjima, tako i u pitanjima spoljne politike.

Ali zašto je Vučić pristao da promjeni kurs zemlje, čak i ako takvi planovi nisu javno objavljeni? Uostalom, za njega bi to moglo da znači i kraj karijere: Brisel mu nikada neće oprostiti ni uzdržanost koju je Beograd pokazao u vezi sa antiruskim sankcijama, ni pokušaje aktuelnih srpskih vlasti da sjednu na dvije stolice u kontaktima sa Zapad i Istok.

Razlog nove Vučićeve strategije

Za evropske političke elite, aktuelni srpski lider nikada neće postati jedan od njihovih, a ako se ukaže prilika, pokušat će da ga zamijene krotkijim i fleksibilnijim liderom, piše Ruska Gazeta.

Pojašnjavaju da je razlog za novu Vučićevu strategiju sljedeći: 27. aprila na Generalnoj skupštini UN, na inicijativu Njemačke, glasat će se o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, gdje je u leto 1995. godine srpska vojska ubila osam hiljada Bošnjaka.

Šef Srbije je uvjeren da će se odmah po usvajanju rezolucije (a to se čini gotovo neizbežnim) pojaviti inicijativa za likvidaciju Republike Srpske u okviru Bosne i Hercegovine kao entiteta koji je nastao kao rezultat genocida. Također će se tražiti da Beograd plati ratnu odštetu.

Srbija teško da će moći da spriječi usvajanje rezolucije – šanse za uspijeh su minimalne. Sadašnje Vučićevo demonstrativno koketiranje sa Francuskom umnogome je povezano sa nadom da će Pariz u budućnosti, iz ekonomskih razloga, postati branilac interesa Srbije u Evropi.

I spriječiće sprovođenje najbolnijih političkih scenarija za Beograd na međunarodnim platformama. Uključujući i one koji se odnose na Kosovo, koje će vrlo vjerovatno biti primljeno u Vijeće Evrope u maju.

Da bi na kraju Srbiju spasao ponižavajuće isplate i konačnog gubitka Kosova, Vučić danas u Francuskoj zapravo vrši političko samoubistvo, pristajući da se odrekne mnogih svojih deklarisanih principa.

Ranije je, podsjeća ruski list, ruski predsjednik Vladimir Putin rekao da su evropske zemlje u velikoj mjeri izgubile suverenitet i da donose mnoge odluke na sopstvenu štetu.

„Ovu tezu su, nažalost, ilustrovali rezultati posjete šefa Srbije Parizu. Macron je na konferenciji za novinare sa primetnom ironijom saopštio da je pitanje evropskih integracija Srbije njen ‘suvereni izbor’, da nije ‘nametnuto’ i da ispunjava ‘zajedničke interese’. Ostaje samo da Srbi povjeruju u ove priče, zaključuje Ruska Gazeta.