Svijet

Ruski borbeni avion sudario se s američkim dronom iznad Crnog mora!

Ruski borbeni avion srušio je u utorak dron američkog ratnog zrakoplovstva iznad Crnog mora nakon što je oštetio propeler američkog drona

Ruski borbeni avion srušio je u utorak dron američkog ratnog zrakoplovstva iznad Crnog mora nakon što je oštetio propeler američkog drona MQ-9 Reaper, izjavio je američki zvaničnik upoznat s incidentom.

Dron Reaper i dva aviona SU-27 Flanker su radili iznad međunarodnih voda iznad Crnog mora kada je jedan od ruskih aviona namjerno poletio ispred bespilotne bespilotne letjelice i bacio gorivo ispred nje, rekao je zvaničnik. Jedan od mlaznjaka je potom oštetio propeler Reapera, koji je postavljen na stražnjoj strani drona, rekao je zvaničnik. Oštećenje propelera natjeralo je SAD da obore Reaper u međunarodnim vodama u Crnom moru, javlja CNN.

Američko ratno zrakoplovstvo izdalo je saopćenje u kojem optužuje rusku letjelicu da se ponaša na "nepromišljen, ekološki neispravan i neprofesionalan način".

„Otprilike u 7:03 (CET), jedan od ruskih aviona Su-27 udario je u propeler MQ-9, zbog čega su američke snage morale da obore MQ-9 u međunarodnim vodama. Nekoliko puta prije sudara, Su-27 su sipali gorivo i letjeli ispred MQ-9 na nepromišljen, ekološki neispravan i neprofesionalan način. Ovaj incident pokazuje nedostatak kompetentnosti pored toga što je nesiguran i neprofesionalan,” rekao je u saopćenju general američkog ratnog zrakoplovstva James B.Hecker, komandant američkih zračnih snaga u Evropi i Africi.

Ruski i američki avioni su tokom rata operisali iznad Crnog mora, ali ovo je prva poznata takva interakcija, potencijalno opasna eskalacija u kritičnom trenutku borbi.

Sjedinjene Američke Države upravljaju dronovima Reaper iznad Crnog mora od prije početka rata, koristeći špijunske dronove za nadgledanje područja. Reaper bespilotne letjelice mogu letjeti i do 50.000 stopa, prema zračnim snagama, i imaju senzore i mogućnosti za prikupljanje obavještajnih podataka i izviđanje tokom dužeg vremenskog perioda, što ih čini idealnom platformom za praćenje kretanja na bojnom polju i u Crnom moru.