kritična situcija

SAD blokirale Rezoluciju Vijeća sigurnosti koja poziva na prekid rata u Gazi

Rezolucija Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda kojom se zahtijeva prekid vatre u Gazi nije uspjela jer su Sjedinjenih Američkih Države stavile veto.

Od 15 predstavnika u vijeću, 13 je glasalo za podršku pozivu, ali su ga SAD blokirale. Velika Britanije je bila suzdržana.

Nakon glasanja, zamjenik američkog ambasadora Robert Wood kritizirao je Vijeće zbog neuspjeha da osudi Hamasov napad na Izrael 7. oktobra i zbog toga što nije priznalo pravo Izraela da se brani.

Izjavio je da bi zaustavljanje vojne akcije omogućilo Hamasu da nastavi vladati i "samo posadi sjeme za sljedeći rat, jer Hamas ne želi vidjeti trajni mir, vidjeti rješenje s dvije države".

"Iz tog razloga, iako SAD snažno podržavaju trajan mir, u kojem i Izraelci i Palestinci mogu živjeti u miru i sigurnosti, mi ne podržavamo pozive na trenutni prekid vatre", dodao je Wood.

Predstavnik Ujedinjenih Arapskih Emirata rekao je da je "duboko razočaran ishodom glasanja".

Barbara Woodward iz Velike Britanije rekla je da je bila suzdržana pri glasanju o rezoluciji o prekidu vatre jer ona ne "osuđuje zločine koje je Hamas počinio nad nedužnim izraelskim civilima".

Citirala je Wooda i insistirala na tome da se pozivom na prekid vatre "zanemaruje činjenica da je Hamas počinio teroristička djela i još uvijek drži civile kao taoce".

Generalni sekretar UN Antonio Guterres upozorio je ranije da je Gaza na "prijelomnoj tački" i da su očajni ljudi u ozbiljnoj opasnosti od gladi.

Dodao je kako UN vjeruje da će to rezultirati "potpunim slomom javnog reda i povećanim pritiskom za masovno raseljavanje u Egipat".

Hitni sastanak Vijeća sazvan je nakon što se Guterres prvi put od 1971. pozvao na članak 99. Povelje UN.

Članak 99 dopušta generelnom sekretaru da "iznese bilo koje pitanje koje po njegovom mišljenju može ugroziti održavanje međunarodnog mira i sigurnosti".