Poznato je kao jedno od najsušnijih mjesta na našem planetu.
No šokantne slike prije i poslije pokazuju tačno šao se dogodilo kada je pustinju Saharu pogodila najveća poplava zadnjih desetljeća.
Slike je snimio NASA-in Landsat 9 - satelit za promatranje Zemlje koji redovito emitira fotografije našeg planeta.
Na prvoj slici, alžirski Sebkha el Melah prekriven solju može se vidjeti 12. avgusta, prije nego što su kiše udarile.
Do 29. septembra na tom se mjestu pojavilo ogromno zeleno jezero, nakon što je otjecanje oluje djelomično ispunilo kratkotrajno pustinjsko jezero.
I dok globalne temperature nastavljaju rasti, NASA kaže da bismo mogli vidjeti redovitije poplave u dijelovima Sahare.
'Šta će se dogoditi u Sahari i dalje je vrlo nejasno, ali se nadamo da ćemo s vremenom razviti bolje razumijevanje budućnosti Sahare proučavanjem ovih događaja punjenja jezera', rekao je Moshe Armon, viši predavač na Hebrejskom sveučilištu u Jeruzalemu.
Iako većina nas zna da je pustinja Sahara bila prekrivena pijeskom, prije otprilike 11.000 do 15.000 godina izgledala je sasvim drugačije.
Geološki i arheološki dokazi pokazuju da su vegetacija, močvare, pa čak i jezera nekoć prekrivala velika područja pustinje.
Međutim, prošlog su se mjeseca naznake ove vlažnije i zelenije prošlosti ponovno počele pojavljivati, nakon što je izvantropski ciklon izbacio obilne količine oborina na dijelove sjeverne Afrike.
Dana 12. avgusta, kamera OLI-2 na satelitu Landsat 9 snimila je sliku Sebkha el Melah prekrivenog solju.
Satelit je promatrao kako se jezero počelo puniti sredinom rujna, a do 29. septembra pojavila se zelena voda.
'Jezero je smješteno duž grebena lanca Ougarta i napaja ga Oued Saoura, kratkotrajna rijeka (ponekad zvana wadi) koja ulazi s jugoistoka', objasnila je NASA.
Do 16. oktobra jezero je bilo jedno trećinu puno, s vodom koja je pokrivala oko 100 kvadratnih kilometara do dubine od 2,2 metra, prema Armonu.
Punjenje jezera u pustinji Sahari vrlo je rijetko.
Zapravo, od juna 2000. samo je šest kišnih pojava donijelo dovoljno vode da se jezero uopće počne puniti.
I samo dvije druge kiše - jedna 2008. i jedna 2014. - rezultirale su većim volumenima jezera od ovoga.
Međutim, kada se Sebkha el Melah napuni, voda ima tendenciju da se zadržava godinama.
Nakon što je jezero napunjeno još 2008. godine, tek je 2012. potpuno presušilo.
"Ako više ne bude kiše, dubini od 2,2 metra, kakvu sada imamo, trebat će oko godinu dana da potpuno ispari", rekao je dr. Armon.
Osim Alžira, marokanska vlada je rekla da su dva dana oborina u rujnu premašila godišnji prosjek u nekoliko područja koja imaju manje od 250 milimetara godišnje, uključujući Tatu, jedno od najteže pogođenih područja.
U Tagouniteu, selu oko 400 kilometara južno od glavnog grada Rabata, zabilježeno je više od 100 milimetara u razdoblju od 24 sata.
Oluje su ostavile upečatljive slike vode koja šiklja kroz saharski pijesak prošaran dvorcima i pustinjskom florom.
NASA-ini sateliti pokazali su kako voda juri kako bi ispunila jezero Iriqui, poznato korito između Zagore i Tate koje je bilo suho 50 godina.
U pustinjskim zajednicama koje posjećuju turisti, vozila 4x4 vozila su se kroz lokve, a stanovnici su sa strahopoštovanjem promatrali prizor.
'Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali ovoliko kiše u tako kratkom vremenu', rekao je Houssine Youabeb iz marokanske Glavne uprave za meteorologiju.