žrtva je bio gošk

Pobjeda nakon više od tri mjeseca, Sarajevo prekinulo crnu seriju u Premijer ligi BiH

(Foto: FK Sarajevo)

Fudbaleri Sarajeva su u 23. kolu Premijer lige Bosne i Hercegovine ugostili GOŠK iz Gabele na Olimpijskom stadionu "Asim Ferhatović Hase" na Koševu. Slavili su domaći sa 4:0.

Bordo tim je u prvo kolo posljednje trećine sezone zakoračio u crnoj seriji od čak pet mečeva bez pobjede (4 poraza, 1 remi - posljednja pobjeda postignuta upravo protiv GOŠK-a, 3:0, 9. decembra prošle godine), što je doprinijelo da večerašnji meč dočeka na tek petoj poziciji i sebi zakomplicira borbu za Evropu.

Incident u Kupu BiH

A susret se posebno iščekivao nakon incidenta prije tri dana u kojem su bordo igrači, na poziv s klupe tima, napustili teren prije završetka (u sudačkoj nadoknadi drugog poluvremena) revanš utakmice četvrtfinala Kupa BiH protiv banjalučkog Borca.

U taboru Sarajeva ovaj su radikalan potez povukli nezadovoljni suđenjem glavnog arbitra meča Matea Muse iz Čitluka.

Pokrenulo je to lavinu događa, uključujući najavu iz FK Sarajevo da će krenuti "u bitku za spas bh. .fudbala", tvrdeći da se "iza raznih komisija i „legalnih“ procesa nalazi samo paravan, kojim se kažnjavaju oni koji nisu prihvatljivi sagovornici i koji su dovoljno hrabri da se suprotstave osnovanoj sumnji na organizovani kriminal unutar struktura Nogometnog saveza BiH".

Istovremeno, Takmičarska komisija NSBiH je registrirala prekinuti meč Kupa BiH službenim rezultatom 3:0 za Borac, dok se tek očekuje odluka Disciplinske komisije koja bi drastično mogla kazniti FK Sarajevo za napuštanje terena, u rasponu od novčanih do kazne oduzimanje bodova, kao i suspenzije za klupske zvaničnike.

U takvoj atmosferi, Sarajevo je dočekalo GOŠK.

Pored oba tima, kojima su bodovi bili neophodni u borbi za Evropu (Sarajevo), odnosno opstanak (GOŠK), pod svojevrsnim pritiskom nakon posljednjih dešavanja u vezi suđenja bordo timu bio je i Sabrija Topalović, koji je delegiran da dijeli pravdu u ovom meču.

Sudio Topalović

Sarajevo je povelo u 35. minuti povelo sjajnim golom Ajdina Hasića, sedmim u sezoni. Hasić je silovitim udarcem s ivice kaznenog prostora pogodio mrežu gostiju.

Novo uzbuđenje desilo se dvije minute kasnije. Sudija Topalović prvo je dosudio jedanaesterac za domaće zbog navodnog igranja rukom jednog od gostujućih igrača u kaznenom prostoru GOŠK-a.

Nakon konsultacija sa pomoćnikom se korigovao i umjesto na penal pokazao na korner, naravno uz burne proteste domaćih.

Ipak, u 43. minuti ponovo osmijeh na licima domaćih igrača i navijača. Hamza Čataković je odlično primio loptu u kaznenom prostoru i preciznim udarcem pogodio za 2:0. I njemu je ovo bio sedmi pogodak. Asistirao mu je Hasić.

Pobjedu je golovima u 74. i 90. minuti potvrdio Amar Beganović.

Rezultati i poredak

Rezultati 23. kola Premijer lige BiH: Sloga Doboj - Tuzla City 3:1, Zrinjski - Željezničar 2:0, Sarajevo - GOŠK 4:0. Nedjelja: Posušje - Široki Brijeg (početak u 14 sati), Borac - Zvijezda-09 (18), Velež - Igman (20).

Poredak: Borac 55 bodova (1 utakmica manje), Zrinjski 46, Sloga Doboj 38, Sarajevo 37, Velež 36 (-1), Posušje 30 (-1), Široki Brijeg 28 (-1), GOŠK 24, Tuzla City 23, Igman 23 (-1), Željezničar 23, Zvijezda-09 17 (-1).