Opasni insekti

Sarajevo puno stjenica, situacija zabrinjavajuća: ‘Pozivi stižu iz svih dijelova grada, ima ih i u hotelima’

Trenutna situacija na području Kantona Sarajevo u vezi sa najezdom stjenica je zabrinjavajuća, potvrđeno je za Raport iz "Sanacije 3D", kompanije za sanitarnu i ekološku zaštitu.

Direktor kompanije Samir Siručić kazao nam je da svakodnevno dobijaju pozive za intervencijama.

"Kako od fizičkih lica (vlasnika stanova, pa i kuća) tako i od pravnih lica (hoteli, moteli, restorani, pa i kancelarijski prostori)", kaže.

Gdje je najviše stjenica?

Što se tiče dijela grada u kojem su stjenice najrasprostranjenije, Siručić kaže da nema specifičnih regija.

"Pozivi stižu iz svih dijelova grada. Stjenice su se pojavile i u velikom broju hotela, kako starijih, tako i novih hotela. Pravilnikom o obaveznim DDD radovima (dezinfekcija, dezinsekcija, deratizacija) predviđeno je da se preventivna dezinsekcija objekata radi svaka tri mjeseca, ali ta preventivna dezinsekcija nema velikog uticaja za sprječavanje infestacije (invazije, najezde op.a) stjenicama.

Stjenice u svakom momentu možete 'unijeti' u prostor, a da niste ni svjesni toga", pojašnjava direktor "Sanacije 3D" za Raport.

Dezinsekcije prostora

Dodaje da se trenutno rade parcijalne dezinsekcije, dezinsekcije po pozivu te da se one moraju ponoviti nakon dvadeset dana jer "su stjenice najotporniji insekti".

"Bilo bi poželjno da fizička lica, vlasnici stanova, a posebno pravna lica, čim primijete pojavu stjenica odmah reaguju i upute pozive prema nama, jer kad je infestacija manja lakše ih je riješiti. Moram napomenuti i da se dezinsekcija stjenica vrši posebnim preparatima i različitim aplikacijama o kojima se zbilja mora voditi računa", kazao je za Raport direktor 'Sanacije 3D' Samir Siručić.

Šta su stjenice?

Stjenice su veoma štetni opasni insekti kojima su glavni izvor hrane ljudi - hrane se ljudskom krvlju! Nakon njihovog ugriza obično se javljaju otekline i svrbež. Najčešće napadaju noću i najčešće grizu po gležnjevima, licu, rukama i vratu, odnosno dijelovima tijela koji su nerijetko otkriveni dok spavamo.

Prenose se vrlo lako, u koferima, ruksacima, odjeći…

Stjenice mogu i više godina preživjeti bez hrane. Mogu preživjeti na temperaturama od -23 do + 45 stepeni C. Jedna ženka, u povoljnim uslovima, može proizvesti stotine hiljada jajašcadi za šest mjeseci. Društveno su vrlo aktivne. Kada odrastu mogu dostići veličinu do pola centimetra, a inače su jedva vidljive ljudskom oku. Privlači ih toplina tijela pa se najčešće nalaze na spojevima drveta i tkanine (kreveti, kauči, fotelje stolice i sl.).