Svijet

Satelitski snimci otkrili razmjeru katastrofe koja je pogodila Evropu

Naučnici su objavili slike Evrope iz svemira koje pokazuju koliko je krajolik postao suh kao posljedica možda najveće suše u regiji u zadnjih 500 godina.

Evropa je, kao i veliki dijelovi Sjedinjenih Država, trenutačno u rukama neviđenih sušnih uvjeta koji vegetaciju izlažu stresu.

Izvještaj Globalnog opservatorija za sušu Evropske komisije objavljen 22. augusta upozorava da je u prvih 10 dana mjeseca 47 posto cijele Evrope bilo pod uvjetima upozorenja na sušu, a opasnost postaje sve ozbiljnija u zemljama uključujući Italiju, Španiju, Francusku, Njemačku i Ujedinjeno Kraljevstvo.

Slika Evrope između 1. jula i 31. augusta 2022. napravljena kompilacijom fotografija snimljenih satelitom Copernicus Sentinel-2. Prikazuje kako je suša pogodila velika područja kontinenta.

Vlažnost tla i vegetacija bili su "jako pogođeni", a fotosinteza biljnog svijeta bila je niža od normalne u nekoliko zemalja. U međuvremenu, smanjena količina pohranjene vode imala je ozbiljne utjecaje na energetski sektor, utječući na proizvodnju hidroenergije i sisteme hlađenja drugih elektrana, navodi se u izvještaju.

Pozivajući se na izvještaj, glasnogovornik Evropske komisije Johannes Bahrke rekao je 23. augusta da bi suša mogla biti najgora "u posljednjih najmanje 500 godina", prema novinskoj kući DW—iako je Bahrke rekao da će se to morati potvrditi na kraju sezone. .

Petog septembra satelitski program Evropske unije za promatranje Zemlje Copernicus objavio je na Twitteru slike Evrope iz svemira koje pokazuju kako je suša u ogromnoj mjeri utjecala na krajolik.

Slike se mogu vidjeti u sljedećem isječku, koji uspoređuje dvije snimke regije, koje se sastoje od mozaika slika snimljenih između jula i augusta — jedne iz 2021., a druge iz istog razdoblja 2022. godine.

U prvom, prevladavajuća boja je bujno zelena, posebno u centralnim i sjevernim regijama, s više sušnih zemljanih područja koja se vide prema jugu.

Ali na drugoj fotografiji veliki dijelovi kontinenta izgledaju suhi i bezvodni za razliku od prethodne godine. Oštre promjene mogu se vidjeti u regijama uključujući istočnu Englesku, Francusku i Njemačku.

Annamaria Luongo, stručnjakinja za podatke u timu Copernicusa, rekla je za Newsweek: "Slike su mozaici dobiveni kombinacijom svih slika Copernicus Sentinel-2 snimljenih u odabranom referentnom vremenskom razdoblju: 1. juli - 31. august 2021. odnosno 1. juli - 31. august 2022."

Čini se da postoje neke bijele mrlje na jednoj od fotografija, poput sjeverne Škotske, koje izgledaju poput snijega. U stvarnosti, to su oblaci.

"Pojednostavljeno, ovi mozaici se dobijaju izračunavanjem prosjeka svih slika s 'minimalnom' naoblakom", rekao je Luongo. "U slučaju Škotske ili Alpa, nije bilo slika bez oblaka u referentnom razdoblju, zbog čega je algoritam vratio one bijele mrlje, koje su oblaci."

Suša je, poput intenzivnih poplava, simptom klimatskih promjena. Ove su godine zemlje doživjele ekstreme i jednog i drugog, a Pakistan se trenutačno bori s onim što je opisano kao najgore poplave u historiji zemlje, dok u SAD-u Kalifornija doživljava svoju najsušu godinu u 128 godina, prema web stranici američke vlade Drought.gov .

Razlog za to je što klimatske promjene utječu na ciklus vode, povećavajući razine vodene pare u atmosferi i čineći dostupnost manje predvidljivom, prema Evropskoj agenciji za okoliš. To dovodi do intenzivnije kiše u nekim područjima i jakih suša u drugima.