CYBERCYLENT

Šator za Tesla Cybertruck djeluje krhko, ali štiti od elektromagnetskih udara

Svijet u kojem živimo nije baš spektakularno mjesto, bjesne ratovi, novi kao da čekaju svoj red, a ostaje nam samo nada da ćemo se opet vratiti u period stabilnosti. Iran je nedavno prijetio Izraelu napadom elektromagnetskim pulsom ili udarom (EMP), a takav razvoj događaja mnoga bi vozila učinio neupotrebljivima, odnosno uništio bi njihovu elektroniku.

Kao odgovor na tu prijetnju, kompanija sa sjedištem u Santa Barbari u Kaliforniji pod nazivom Mission Darkness nedavno je predstavila šator pod nazivom Cybercylent koji je posebno dizajniran za zaštitu Tesla Cybertrucka od EMP napada. Mission Darkness razvio je nikal-bakrenu presvlaku koja se pričvršćuje na poliester kako bi spriječila prodiranje zračenja, a rezultat je nazvala TitanRF Faradayeva tkanina. Šator zatim koristi ljepila kako bi se spriječilo da šavovi uzrokuju sitne rupe u tkanini, a za vrata su potrebna tri reda neodimskih magneta kako bi se smanjila mogućnost neželjenih valova ili nabora u materijalu. Mission Darkness proveo je godinu dana samostalno razvijajući vrata, ali također koristi sićušne valovode za ventilacijske otvore, koji su u biti guste vaflaste rešetke koje komprimiraju valne dužine zračenja dovoljno da spriječe ulazak zračenja. Ugljična vlaknaokvira i nosača čine šatore laganima i lako rasklopivima, idealnima za kupce koji žele instalirati Cybercylent u svojoj garaži.

TitanRF Faraday Fabric blokira 5G, 2,4 i 5-gHz Wi-Fi, Bluetooth, GPS, RFID i tradicionalne radio signale. Testiranje TitanRF Faraday Fabric pokazuje da ispunjava standardizirane razine zaštite vojske Sjedinjenih Država MIL-STD-188-125-1. Cybercylent šator počinje s cijenom od 15.000 dolara, a Mission Darkness također prodaje mnogo različitih veličina, od kojih mnoge upućuju na to da glavni tok prihoda firme služi vladinim agencijama daleko više nego privatnim građanima.