korisno za znati

Savjeti za bolji san tokom ljeta

Kako uticaj ljetnjih vrućina i sparina širi svoj doseg i na večernje sate, mnogi od nas se bore za dobar san.

Visoke temperature koje karakterišu ovo godišnje doba mogu poremetiti naše obrasce spavanja, ostavljajući nas da se bacamo i okrećemo po krevetu u želji za zimom.

Ako se borite sa lošim ljetnjim snom, ne brinite - postoji nekoliko praktičnih savjeta i strategija koji vam mogu pomoći da postignete dovoljno vrijeme sna čak i tokom ljetnjih vrućina.

Zašto je ljeti teško dobro spavati?

Svake godine, ista stvar. Čim osjetimo one prve ljetne vrućine mnogi od nas se bore s neprospavanim noćima. Otprilike jedna od tri odrasle osobe - 84 milijuna ljudi - bori se da dobije preporučenu količinu neprekidnog sna potrebnu za dobro zdravlje, a izazovi ljeta mogu samo pogoršati ovaj problem. Živim.hr piše o nekoliko naučno potkrijepljenih razloga zašto ljeto može da oteža dobar san, ali i savjete koji će vam pomoći da bolje spavate.

Produženo dnevno svjetlo

Jedan od glavnih faktora je povećana izloženost dnevnom svjetlu u večernjim satima. Duže dnevno svijetlo može da suzbije proizvodnju melatonina, poremeti vaš cirkadijalni ritam i dovede do češćih buđenja. D. Chester Wu, stručnjak za medicinu spavanja, objašnjava da izlaganje svjetlu u kasnim satima može da oteža opuštanje tijela prije spavanja.

Vrućine

Ljetnje vrućine takođe mogu da ometaju san. Vaše tijelo se prirodno hladi u pripremi za san, a toplije temperature mogu poremetiti taj proces. Studije su otkrile da više noćne temperature rezultiraju značajnim gubitkom sna, a posebno tople noći - iznad 30°C - smanjuju trajanje sna u prosjeku za 14 minuta.

Savjeti za bolji san tokom ljeta

Uspostavite rutinu spavanja - Idite u krevet i budite se svaki dan u isto vrijeme kako biste lakše regulisali unutrašnji sat vašeg tijela.

Budite aktivni tokom dana - Vježbajte ujutro kako biste namjestili tjelesni sat i izbjegavajte večernje treninge kako biste spriječili nakupljanje toplote.

Pazite šta jedete i pijete - Ograničite kofein, alkohol i obilne obroke prije spavanja kako biste izbjegli nelagodan san.

Održavajte svoju sobu hladnom - Održavajte sobnu temperaturu između 18 i 20 stepeni, Koristite ventilatore, madrace za hlađenje i zavjese za zamračivanje.

Promijenite način spavanja - Prilagodite svoj položaj spavanja i odaberite odjeću za spavanje izrađenu od prirodnih vlakana za regulaciju tjelesne temperature.

Spavajte sami - Ako je moguće, spavajte sami kako biste izbjegli povećanu tjelesnu toplotu od dijeljenja kreveta s partnerom ili kućnim ljubimcem.

Tuširajte se prije spavanja - Mlaki tuš prije spavanja može pomoći u snižavanju tjelesne temperature.

Ograničite izlaganje svjetlu noću - Prigušite svjetla naveče i smanjite izloženost plavom svjetlu iz elektronike kako biste pomogli svom tijelu da proizvodi melatonin.