Milorad Dodik, predsjednik entiteta Republika Srpska i predsjednik SNSD-a pokazao je kako je kada pokrene ofanzivu na državne institucije s više frontova.
Nakon neuspješnih protesta s kojima je htio zaustaviti potvrđivanje optužnice protiv njega, Dodik je pod krinkom „očuvanja RS“ organizirao danas u Banja Luci sastanak izvršnog komiteta SNSD-a na kojem je okupio uglavnom državne parlamentarce iz SNSD-a koji su i članovi navedenog komiteta.
Likovanje nad porazom Schmidta
S druge strane Stašu Košarca, ministra vansjke trgovine i ekonomskih odnosa BiH koji je ujedno i zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Dodik je instruirao da u Istočnom Sarajevu održi sastanak s direktorima i čelnicima državnih agencija i institucija koji su na te pozicije došli zahvaljujući SNSD-u.
S oba sastanka poslane su prijetnje o bojkotu rada institucija BiH od SNSD-ovih i kadrova njihovih koalicionih partnera iz RS-a, a sve zbog potvrđene optužnice protiv Dodika koju on i njegovi SNSD-ovci pokušavaju predstaviti udarom na entitet RS i srpski narod.
Sastanci su održani u znaku i u atmosferi „likovanja“ zbog otkazivanja posjete visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta Banja Luci, koju su Dodikove pristalice okarakterisale kapitulacijom Schmidta pred njihovim voždom.
Ono što je zabrinjavajuće jeste to da su se na sastanak u Istočnom Sarajevu odazvali direktori i čelnici državnih institucija koji ne bi smjeli imati veze ni s jednom političkom strankom. Iako je utopistički misliti da u BiH postoji ijedno značajnije imenovanje, a da ga nisu „aminovali“ stranački prvaci, ipak ovakve situacije pokazuju da se u tom smislu pod hitno mora nešto mijenjati.
Jer, ma koliko se mnogi direktori i rukovodioci državnih institucija kada je to u njihovom interesu„peru“ da nisu stranački „obojeni“ kada su u pitanju SNSD i Milorad Dodik, oni s vremena na vrijeme natjeraju svoje direktore da javno pokažu i priznaju ko im je šef, a današnji i raniji slični skupovi su pokazali da su svi oni kojima je SNSD dao fotelje istinski i odani „vojnici stranke“ kojima je naredba SNSD-a važnija od institucija na čijem su čelu.
Što je najpogubnije po državu BiH i njene interese, stavovi i interesi SNSD-a ne korespondiraju sa interesima države BiH i velikog broja njenih građana, pa je jasno da su svi zvaničnici institucija BiH koji su došli na današnji skup u Istočno Sarajevo dali podršku politici koja radi na razgradnji Bosne i Hercegovine.
Prvi među jednakima poslušnicima SNSD-a, ali i onaj čije prisustvo na današnjem skupu u Istočnom Sarajevu najviše „bode oči“ jeste direktor Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Darko Ćulum.
Iako je od ranije poznata i jasna Ćulumova povezanost s SNSD-om , ipak njegovo prisustvo kao direktora držvne policijske agencije na skupu na kojem se u negativnom kontekstu govorilo o najvišim pravosudnim institucijama BiH – Tužilaštvu i Sudu BiH, a u kontekstu optužnice protiv Milorada Dodika jeste skandalozno i nedopustivo.
Ćulum je dolaskom na skup i podrškom Miloradu Dodiku, optuženiku pred Sudom BiH prekršio Zakon o Državnoj agenciji za istrage i zaštitu, jer prema tom zakonu između ostalog SIPA „djeluje isključivo na profesionalnim osnovama, ne zastupajući, ne štiteći niti podrivajući interese bilo koje političke stranke, registrovane organizacije ili udruženja, bilo kojeg konstitutivnog ili drugog naroda u BiH“.
Darko Ćulum je prekršio zakon
Također, prema zakonu SIPA je zadužena i za saradnju i pružanje pomoći Sudu i Tužilaštvu Bosne i Hercegovine , a Ćulum je bio na skupu kontradiktornom toj zakonskoj odredbi i dao je podršku onima koji kritikuju i udaraju na nezavisnost tih pravosudnih institucija.
Prema zakonu svi državni službenici koji slijede instrukcije političkih stranaka podliježu sankcijama prema Zakonu o državnoj službi u institucijama BiH.
Ćulomovo prisustvo na današnjem skupu iza kojeg stoje kadrovi SNSD-a jasan je pokazatelj da on ne obavlja profesionalno svoj posao kao prvi čovjek SIPA-e, niti njegovo prisustvo današnjem sastanku ulijeva povjerenje da on može biti zastupnik interesa svih zaposlenih u SIPA-i, kao i svih građana.
Također, pitanje je hoće li nadležne inspekcije i druge institucije provjeriti jesu li i po kojem osnovu čelnici institucija iz SNSD-a danas koristili slobodan dan i jesu li zbog njihove podrške jednom političkom skupu trpjeli poslovi za koje su itekako dobro plaćeni s našim novcem.
Pored toga, ispred administrativnog centra primjećen je veliki broj službenih vozila, koja su kupljena od državnog novca, a tu su i troškovi goriva.
Kako god, svi danas prisutni direktori i rukovodioci institucija na skupu u Istočnom Sarajevu mogu se “pohvaliti“ poraznom činjenicom da su dali podršku najavama bojkota državnih institucija upravo o „državnom trošku“ .
Nažalost, teško je za očekivati da će ih iko išta o tome i pitati.