Senzacionalna zvijezda Blazersa ubacila 71 koš i ispisala historiju NBA lige

Damian Lillard odigrao je senzacionalnu utakmicu i ubacio 71 koš u pobjedi Portland Trail Blazersa protiv Houston Rocketsa. Susret igran u Moda Centeru u Portlandu završio je 131:114, a zvijezda Blazersa teren je napustila uz ovacije publike nakon dosad neviđene partije.

Rekord karijere

Lillard je već na poluvremenu imao 41 ubačen koš, a kraj ogleda završio je rekordom karijere. Iz igre je pogađao 22/38. Od čega 13/22 za tri poena. Učinku karijere dodao je po šest skokova i asistencija. Ubačenih 13 trica je rekord franšize i drugi najbolji takav učinak svih vremena u NBA ligi, a 71 koš ukupno osmi najviši učinak u historiji najjače košarkaške lige svijeta.

Zvijezda Blazersa u noći na ponedjeljak postala je prvi košarkaš ikad koji je neku NBA utakmicu zaključio sa 70+ koševa, po pet ili više skokova i asistencija uz barem 10 ubačenih trica. Bila mu je ovo peta utakmica u karijere u kojoj je ubacio 60 ili više koševa i njom se približio tragično preminulom Kobeu Bryantu, koji je odigrao takvih šest susreta. Neuhvatljiv rekord drži Wilt Chamberlain s 32 utakmice u kojima je ubacio 60+ koševa.

Rekordna večer

Sjajnu večer Lillard je najavio prvim dijelom utakmice, nakon kojeg je otišao u svlačionicu s 41 poenom i osam ubačenih trica. Postao je time tek drugi košarkaš u historiji NBA lige koji je nakon dvije četvrtine ubacio 40 uz osam trica. Prvi i dosad jedini bio je Bryant. On je 2003. na poluvrijeme otišao s 42 postignuta poena.

Svoj dosadašnji rekord karijere od 61 poena prestigao je nešto manje od pet minuta prije kraja utakmice, kada je ubacio svoju 12. tricu, preko Jae’Seana Tatea, za prednost Blazersa 121:105.

U rekordnoj večeri Lillarda samo su još dvojica igrača Blazersa ubacila više od 10 poena. Jerami Grant susret je završio s 13 koševa i pet skokova. Dok j e Nassir Little dodao je 11 uz devet skokova. Po 17 su za Rocketse ubacili Tate i Alperen Sengun, koji je imao i 10 skokova.