Dok cijene u Bosni i Hercegovini rastu, plate ostaju iste.
Savez sindikata Republike Srpske zatražit će povećanje najniže plate, koja u ovom entitetu iznosi 650 KM i pokriva tek 30 odsto mjesečne potrošačke korpe.
Privrednici protiv
Privrednici su protiv povećanja najniže plate, jer će to, kažu, utjecati na rast cijena. Zbog odbijanja Federalne vlade da poveća minimalac u Federaciji BiH, Savez samostalnih sindikata BiH najavljuje proteste u septembru.
Galopirajući rast cijena i inflacije u oba entiteta najteže padaju radnicima koji rade za minimalac, preenosi BHRT.
Savez sindikata Republike Srpske smatra da poslodavci mogu povećati minimalac radnicima, jer imaju značajne poreske olakšice i dobit. Očekuju da se u narednih mjesec kroz socijalni dijalog definiše koliko je procentualno moguće povećati najnižu platu.
Ukoliko budu odbijeni, kažu da nisu isključeni ni štrajkovi ni protesti.
"Naši poslodavci u regionu plaćaju najnižu stopu doprinosa na plate. Vlada RS daje sredstva za povećanje plata radnicima u privredi kod privatnih poslodavaca", kaže Danko Ružičić, potpredsjednik Saveza sindikata RS za privredu.
Privrednici u Republici Srpskoj su kategorično protiv povećanja najniže plate. Kažu da je zahtjev ekonomski neopravdan i da je privreda preopterećena, naročito kroz povećanje cijena repromaterijala i energenata.
"Ako bismo išli u dodatno povećanje, sigurno da to većina privrednih društava ne bi mogla da izdrži i imaćemo nekoliko negativnih efekata, a to je da će se smanjiti obim proizvodnje", ističe Pero Ćorić, predsjednik Privredne komore RS.
"Ja sam pekar pa sam kroz povećanje cijena obezbijedio povećanje plata radnicima, ali to je s druge strane opteretilo građane. Podizanjem plate dobijate iluziju da ste nešto popravili, a s druge strane utičete na rast cijena", navodi Saša Trivić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS.
Sindikalni zahtjevi
Sindikalni zahtjevi za povećanje minimalca u Federaciji BiH u visini 70 odsto prosječne plate nisu dobili zeleno svjetlo od Federalne vlade.
"Vlada ne želi da nastavi socijalni dijalog da bi se povećala najniža plata u FBiH. Čvrsto smo odlučili da ćemo u septembru organizovati masovne proteste", ističe Mevludin Bektić, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH.
Porodica koja živi od minimalca u Bosni i Hercegovini u stvari živi ispod granice siromaštva i teško da može da obezbijedi prehrambeni minimum.
Vlasti u Bosni Hercegovini ne čine ništa da ublaže siromaštvo i inflaciju, pa se, kako sindikalci kažu, može očekivati novi, masovni talas iseljavanja iz BiH.