Smanjenje broja šišmiša u SAD-u zbog širenja gljivične bolesti smanjilo je zaradu poljoprivrednika i dovelo do dodatnih 1.300 smrti djece mlađe od godinu dana, stoji u studiji čije dijelove je objavio New Scientist.
U okruzima u kojima je bolest šišmiša prisutna, poljoprivrednici su povećali upotrebu insekticida za 31 posto kako bi nadoknadili smanjenje grabežljivosti insekata od strane šišmiša, otkrio je Eyal Frank sa Univerziteta Chicago u Illinoisu. Između 2006. i 2017. poljoprivrednici u pogođenim zemljama izgubili su 27 milijardi dolara kao rezultat manje prodaje usjeva i većih troškova insekticida, izračunao je.
Štaviše, u pogođenim oblastima također je došlo do porasta u broju djece koja umiru prije navršene prve godine, što Frank pripisuje porastu upotrebe insekticida.
"Insekticidi su otrovni sami po sebi", kaže on.
"Čak i kada se koriste na propisanim razinama, čini se da postoji zdravstveni rizik."
Godine 2006. u jednoj špilji u državi New York viđeni su šišmiši koji hiberniraju s bijelom gljivom na njušci, a mnogi su uginuli. Sindrom bijelog nosa, kao što je poznato, od tada se širi Sjevernom Amerikom, ubijajući milione šišmiša.