Australski ured za meteorologiju izdao je "sat La Niña" nakon što su primijećene naznake promjena u tropskom dijelu Tihog oceana
Uvjeti u Tihom oceanu trenutačno se smatraju neutralnima, ali meteorološka agencija navodi da postoje dokazi da bi se La Niña mogla formirati u Tihom oceanu kasnije 2024. godine, rekao je Zavod za meteorologiju u objavi od 14. maja.
Zavod je prešao na promatranje La Niñe nakon što je primijetio kako se temperatura površine mora u središnjem Pacifiku stalno snižava od decembra 2023. Kada su ovi kriteriji bili ispunjeni u prošlosti, rekli su, događaj La Niña razvijao se oko 50 posto vremena, piše IFLS.
Ciklus El Niño-južne oscilacije je obrazac klimatskih fluktuacija u Pacifiku koji se izmjenjuju između El Niña – toplije faze – i La Niñe – hladnije faze.
Iako se nalazi u središnjem i istočnom tropskom dijelu Tihog oceana, promjena temperature ima posredni učinak u cijelom svijetu, utječući na sve, od vjetra, temperature i uzoraka oborina do intenziteta sezona uragana, pa čak i raspodjele ribe u morima.
Učinci na vrijeme razlikuju se od regije do regije, ali faze El Niña obično stvaraju više prosječne globalne temperature, povećavajući šanse za rekordno tople godine. Međutim, čak i uz prisutnost faze hlađenja La Niña, nekoliko posljednjih godina u novijoj povijesti oborilo je toplinske rekorde zbog klimatskih promjena.
Proteklu godinu – 2023. do 2024. – obilježila je posebno jaka faza El Niño. Toplije vode uzrokuju pomicanje pacifičke mlazne struje prema jugu i širenje, uzrokujući suše i toplije vrijeme da pogodi sjeverne dijelove SAD-a i Kanade, ali vlažnije vrijeme u južnim državama. U Australiji, El Niño obično potiče više temperature, kao i smanjenu količinu oborina na istoku i sjeveru zemlje.
Prije toga, planet je bio obuhvaćen rijetkim trostrukim padom La Niñe koji je trajao od 2020. do 2023. godine. Tokom faze La Niña vidimo suprotno od El Niña. Hladne vode u Tihom oceanu guraju mlaznu struju prema sjeveru, što rezultira sušnijim vremenom u južnom dijelu SAD-a, ali posebice vlažnijim i hladnijim vremenom na sjeverozapadu Tihog oceana i u Kanadi.
Australija je posebno oprezna u pogledu povratka La Niñe jer je bila povezana sa značajnim poplavama širom istočne Australije 2021. i 2022. godine.
Australski meteorološki ured nije jedini prognostičar koji predviđa mogući povratak La Niñe kasnije ove godine. Centar za klimatske prognoze američke Nacionalne meteorološke službe rekao je u svojoj prognozi za svibanj da postoji 49 posto šanse da će se La Niña razviti tijekom razdoblja od lipnja do kolovoza, što će porasti na 69 posto od jula do septembra.
Japanska meteorološka agencija također je rekla da postoji 60 posto šanse da će se uvjeti La Niñe razviti do borealne jeseni (od septembra do novembra).