Presuda iz Strazbura

Slaven Kovačević o presudi: Ovo je moja pobjeda nad visokim predstavnikom

Kaže da je ovom presudom osramoćen OHR i da jedva čeka da vidi kako će oni reagirati
Foto: Slobodna Bosna

Slaven Kovačević koji je tužio BiH pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu, obratio se medijima.

Kaže da je podnio tužbu protiv BiH jer je uočio određene nepravilnosti u njenom političkom sistemu koji nisu dijelom prakse evropskih standarda koje BiH treba ispuniit na EU putu.

"Vidim da neki pokušavaju da propituju moju nacionalnost. Ja sam Bosnaac i Hercegovac zato što sam državljanin BiH. A to nije isto što i etnička pripadnost", poručio je.

Kaže da u svojoj tužbi nije isticao svoju etničku pripadnost jer smatra da je etnicitet problem za BiH, već da je to uradio kao građanin BiH koristeći mogućnost koja mu je data Ustavom BiH.

Kaže da je podnio tužbu protiv zemlje koju voli te da mu je teško što danas govori o tome.

Bez obzira kaže, što je sretan što je presuda u njegovu korist i što su ispravne teze u njegovoj tužbi, opet mu je gorko i teško tužiti svoju zemlju.

"Ali nije zemlja kriva. Krive su politčke elite koje pokušavaju napravit neku nakaradnu zajednicu, i te politike pružaju otpor i ovoj presudi. Ono što sam tražio u službenom zahtjevu jeste da se utvrdi moje pravo na slobodu izbora da mogu da biram koga hoću i zaštitu svog aktivnog biračkog prava", naveo je.

Zamolio je da se njegova tužba ne stavlja u istu ravan sa drugim presudama protiv BiH (Sejdić-Finci…) jer su oni, kako kaže, tražili zaštitu svog pasivnog prava.

Pojasnio je i koja je to razlia između aktivnog i pasivnog biračkog prava.

"Pasivno biračko pravo je pravo na kandidiraanje na sve političke funkcije u BiH i ovih pet apelanata je tražilo to pravo, za razliku od mog aktivnog biračkog prava da biram sve - koga hoću, u institucijama BiH. Potpuno svjestan da država može određena prava uzeti ako iza toga ima legitiman cilj, dokazao sam da iza izbora za Predsjedništvo BiH niti Dom naroda ne postoji niti legitiman cilj niti razumno opravdanje države BiH da ima takakv sistem u kojem se, ne samo meni, nego svim građana BiH onemogućava da imamo potpuno aktivno biračko pravo", ističe.

Šta sam postigao ovom presudom:

"Srušen je koncept legitimnog predstvljanja konstitutivnih naroda jer kako je to Sud utvrdio, ova zemlja treba da obezbijedi primarno građansko predstavljanje u institucijama vlasti, a da je etničko predstavljanje u institucijama vlasti direktan udar na demokratiju i da zbog toga BiH nema potpunu demokratiju u svom političkom sistemu. Imamo limitiranu ili ograničenu demokratiju.

Podsjetit ću vas da Vijeće Evrope koje je oformilo Evropski sud za ljudska prava ima tri temeljna principa, to su: Demokratija, vladavina prava i zaštitia ljudksih prava.

Tražio sam da svi građani BiH biraju svog šefa države, bio on pojedinačni ili kolektivni. Da bi druge presude imale smisla i da bi se svi mogli kandidirati, onda i mi moramo svi moći glasati za sovje kandidate.

Kolektivni šef države, kako je Sud utvrdio, mora predstavljati sve građane, a ne etničke zajednice", pojašnjava Kovačević.

Kaže da je Sud utvrdio i da nije moguće koristiti elemente Belgijskog političkog sistema u BiH, kako su to neki predlagali, jer se kod njih u Senat (kod nas Dom naroda) mmogu kandidirati svi, a odbijen je zahtjev jezičkih zajednica da imaju neki primat.

"Vijeće Evrope putem ovoga suda garantira jednakost svih građana na indidviualnom nivou. Presudom smo uspjeli vratiti suverenitet BiH svim građanima jer, podsjetit ću vas, suverenitet jedne države je u rukama njenog naroda."

Kaže da je ovom presudom osramoćen OHR i da jedva čeka da vidi kako će oni reagirati.

"Visoki predstavnik je pokušao da uvede etnički izborni prag, a onda je to pokušao da prevede u etnički količnik za jedan od enetiteta, ali koji mora imati usaglašen Ustav sa Ustavom BiH. A ovdje kaže ne, svaki građanin mora imati jednako pravo u učešću pri izboru za sve institucije vlasti. Ovo je moja pobjeda nad visokim predstavnikom, ma šta on mislio o tome", rekao je Kovačević.