Nakon odluke o prebacivanju Sarajevo Film Festivala na online platformu, što će značiti definitivno neodržavanje prvi put nakon što je pokrenut 1995. u javnosti su počele špekulacije kako je samo to bilo potrebno pa da vrhuška iz Kriznih štabova, kako federalnog tako i kantonalnih, uvede nove rigorozne mjere spriječavanja širenja koronavirusa.
Da su takve mjere prijeko potrebne jasno je i neandertalcima, tačnije da su bile potrebne još davno s obzirom na zaoštravanje epidemiološke situacije.
Također, svakome iole razumnom jasno je da su upravo vrhovni politički "poglavari" i tobožnji stručnjaci iz kriznih štabova svojim javašlukom, bježanjem od odgovornosti i sistematskim protežiranjem nesistema upravo najviše i doprinijeli dramatizaciji zdravstene situacije i širenju panike među ljudima.
Dok iz Švedske pristižu vijesti kako u zadnjih sedam dana nema umrlih od koronavirusa, a jedina su zemlja u Evropi koja uopće nije imala stroge restriktivne mjere, u BiH u kojoj su zatvarani ljudi po kućama i gdje je "lockdown" promptno zaveden, sve veći je broj zaraženih, a ministar zdravstva FBiH ne da upozorava nego je konsterniran, smatrajući da nam prijeti "italijanski scenario".
Tako smo svojom pameću uspjeli dvije gluposti napraviti - skršili smo ekonomiju tokom marta i aprila zatvaranjem svega, a onda smo i počeli ubijati ljude naglim popuštanjem mjera i svojevrsnim bahaćenjem, u čemu svakako ulogu imaju i nesavjesni građani.
Kako god, iz mnogih centara, oficijelnih i neoficijelnih, sve glasniji su apeli za uvođenjem rigoroznijih mjera, što ne isključuje i uvođenje vanrednog stanja.
Dok se to ne desi, možemo samo nagađati da li će se policija u tom slučaju ponašati poput kolege iz 1909.
Na izvanrednom instagram profilu "Onijeh dana" poigrali su se nedavno aktuelnim trenutkom i jedan zanimljiv slučaj ovjekovječen u staroj štampi opisali sa "dosadila mu socijalna distanca".
Možemo nagađati također i koliko će biti onih poput glavnog aktera u slučaju novog zatvaranja svega...