Američki predsjednik Donald Trump pohvalio se da će se 'radna mjesta i fabrike vratiti' dok je uveo carine bez presedana širom svijeta tokom svog obraćanja na Dan oslobođenja.
S njegovim sveobuhvatnim globalnim carinama koje su sada na snazi, strmo povećanje cijena proizvoda u rasponu od odjeće do elektronike mogli bi uglavnom podnijeti američki potrošači. Sada je istaknuti tehnološki analitičar upozorio da bi cijena Apple iPhonea mogla skočiti na oko 3500 dolara ako se proizvodi u SAD.
Predsjednik i njegovi ekonomski dužnosnici obećali su da će, kao rezultat carina, brojni proizvodni poslovi na kraju biti "prebačeni" u SAD, zapošljavajući milione Amerikanaca.
No Dan Ives, globalni voditelj tehnološkog istraživanja u firmi za finansijske usluge Wedbush Securities, rekao je CNN-ovoj Erin Burnett da je ideja 'izmišljena priča'.
iPhone proizveden u SAD mogao bi koštati više od tri puta više od trenutne cijene od oko 1000 dolara, dodao je, jer bi bilo potrebno replicirati vrlo složen proizvodni ekosistem koji trenutno postoji u Aziji.
"Izgradite to (lanac opskrbe) u SAD s farbikom u Zapadnoj Virginiji i New Jerseyju. To će biti iPhonei od 3500 dolara", rekao je, misleći na pogone za proizvodnju ili visokotehnološke proizvodne pogone u kojima se inače izrađuju računalni čipovi koji pokreću elektroničke uređaje.
A čak i tada, koštalo bi Apple oko 30 milijardi dolara i tri godine da preseli samo 10% svog opskrbnog lanca u SAD za početak, rekao je Ives Burnettu u ponedjeljak. CNN je kontaktirao Apple za komentar.
Izrada i montaža dijelova pametnih telefona preselila se u Aziju prije nekoliko desetljeća, jer su se američke firme uvelike usredotočile na razvoj softvera i dizajn proizvoda, koji ostvaruju mnogo veće profitne marže. Taj je potez pomogao Appleu da postane jedna od najvrjednijih svjetskih kompanija i da se učvrsti kao dominantan proizvođač pametnih telefona.
Od Trumpove inauguracije krajem januara, Appleove dionice izgubile su oko 25% svoje vrijednosti zbog zabrinutosti oko utjecaja carina na njegov rašireni opskrbni lanac, koji uvelike ovisi o Kini i Tajvanu. Oko 90% iPhonea se sklapa u Kini.
"Zbog toga mislim da vidite što se dogodilo s dionicama, jer nijedna kompanija nije više zahvaćena ovom tarifom na čelu i središtu ove oluje pete kategorije od Cupertina i Applea", rekao je. “To je ekonomski Armagedon, ali posebno za tehnološku industriju."
Čipovi koji pokreću iPhone uglavnom se proizvode u Tajvanu, dok zaslonske ploče isporučuju južnokorejske firme. Neke druge komponente proizvode se u Kini, a finalna montaža uglavnom se odvija u zemlji.
U februaru je Apple najavio da će u sljedeće četiri godine uložiti 500 milijardi dolara u SAD u sklopu nastojanja da proširi proizvodnju izvan Kine i kako bi izbjegao Trumpove carine na tu zemlju.
Tehnički analitičari slažu se da će cijene iPhonea vjerovatno rasti, čak i ako opskrbni lanci ostanu tamo gdje jesu. Rosenblatt Securities, investicijska banka sa sjedištem u New Yorku, rekla je da bi iPhonei mogli biti 43% skuplji, ako Apple prebaci cjelokupni trošak viših tarifa na potrošače, prema bilješci istraživanja koju citira Reuters.
Neil Shah, potpredsjednik istraživanja u Counterpoint Researchu, procjenjuje da bi iPhone mogao koštati oko 30% više, ali to bi moglo ovisiti o tome gdje su proizvedeni.
Apple je prethodno tražio diverzifikaciju svojih proizvodnih baza od Kine do Indije i Brazila i mogao bi pokušati prebaciti proizvodnju ključnih komponenti u zemlje koje se suočavaju s nižim carinskim barijerama kako bi zadržao niske cijene svojih telefona. Indija se suočava s carinama od 26%, dok je Brazil pogođen s 10%. Iako su Trumpove tarife za Brazil najniže među ključnim centrima za proizvodnju iPhonea, on vjerovatno ne proizvodi dovoljno kapaciteta da popuni prazninu koju je ostavila Kina, rekao je Shah.