na koga će računati?

Šta čeka Barbareza nakon što je postao selektor “Zmajeva”? Džeko i Pjanić najveće enigme

Legendarnog bh. reprezentativca za nešto više od mjesec očekuju prve i nimalo bezazlene provjere

Sergej Barbarez i zvanično je izabran danas za selektora nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine, ali vremena za slavlje nema.

Ne samo zbog toga što legendarnog bh. reprezentativca i njegov stručni štab za nešto više od mjesec očekuju prve i nimalo bezazlene provjere (Italija i Njemačka), već i zbog nedoumica u vezi igračkog kadra "Zmajeva" na koji će računati na otvaranju selektorskog mandata.

Razlog za brigu

Još na kraju proteklih kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2024., odnosno nakon poraza u polufinalu baraža od Ukrajine (1:2) u Zenici, Edin Džeko je zabrinuo bh. fudbalsku naciju riječima da on "nije budućnost ove reprezentacije".

Toga smo svi odavno svjesni, jer je Edin napunio 38 godina, no trenutak u kojem je to izjavio definitivno je za brigu iz prostog razloga što igrača takve klase jednostavno nemamo.

Džeko: Lider bh. tima

A sa ili bez Dijamanta, "Zmajevi" nisu ista reprezentacija.

Desi li se da Džeko nakon 134 nastupa i 65 golova odluči reprezentativne kopačke okačiti o klin, Barbarez bi u startu bio primoran praviti potpuno novu strategiju.

Neko će reći da Dijamant već ima (dostojnog?) nasljednika u Ermedinu Demiroviću koji igra sjajnu sezonu u njemačoj Bundesligi - 15 golova i osam asistencija u dresu Augsburga impresivna je brojka.

No, oni malo pesimističniji uperit će prstom u Demirovićev reprezentativni učinak - 24 utakmice i samo jedan pogodak.

Možda mu je otežavajuća okolnost to što je u dresu BiH ipak igrao dalje od gola, više kao podrška Džeki nego udarni napadač...

Barbarez: Prvi ispiti u junu

Zanimljivo, efikasnijim se u reprezentaciji (27 utakmica/6 golova) pokazao Smail Prevljak iako igra u nižem rangu od Demirovića (Hertha Berlin je u drugoj Bundesligi).

Dileme u vezi

U proteklim kvalifikacijama pozivani su i Said Hamulić i Haris Tabaković, no još nisu dokazali da su opcije koje bi bile dugotrajno rješenje za bh. napad.

Druga velika dilema krije se u veznom redu.

Miralem Pjanić u posljednjoj utakmici baraža protiv Ukrajine nije čak ni bio u startnoj postavi.

Uz njegove već pomalo poodmakle igračke godine (34), kao i činjenicu da igra u ligi koja je daleko od elitnog nivoa (klub Sharjan FC u Ujedinjenim Arapskim Emiratima), nije nelogično pomišljati da bi nam i u toj liniji trebao novi oslonac.

Dal Varešanović, Benjamin Tahirović i Denis Huseinbašić prva su imena iz mlađe garde koja privlače pažnju kad je u pitanju vezni red.

Pjanić: I njega stižu godine

U cvijetu mladosti nije ni golman Ibrahim Šehić (35), mada su golmanske godine manji problem nego kad su u pitanju igrači u polju.

Zadnja linija čini se dio tima koji je najstabilniji - Anel Ahmedhodžić i Dennis Hadžikadunić trebali bi biti udarni stoperski par na duže staze, a Amar Dedić i Jusuf Gazibegović po bokovima, uz podršku već prekaljenog Seada Kolašinca.

Na Barbarezu i saradnicima je da pronađu dobitnu kombinaciju koja bi nam, kako su najavili, trebala donijeti velike stvari...