golgeteri

Prestigla ga argentinska zvijezda. Ima li Edin Džeko snage da dobije bitku za najboljeg strijelca?

Dok se Galatasaray i Fenerbahce bore za naslov prvaka u Superligi Turske u nogometu, žestoka je utrka i za naslov najboljeg strijelaca.

Galatasaray je na vrhu prvenstvene utrke s 93 boda, slijedi Fenerbahce s 89, dok je u utrci strijelaca Mauro Icardi (21 pogodak), napadač lidera "Žuto-crvenih", prestigao Fenerovog Edina Džeku (20) nakon 34. kola (još četiri do kraja).

Bez gola već dva meča

Argentinska zvijezda Galatasaraya Icardi zabio je sedam puta u posljednjih šest mečeva u Superligi.

Sa ukupno 51. golom u službenim utakmicama u dvije sezone, "uhvatio" je Icardi i Bafetimbija Gomisa na trećem mjestu liste najboljih stranaca strijelaca u historiji Galatasaraya.

S druge strane, bosanskohercegovački napadač Fenerbahcea Edin Džeko nije uspio zabiti gol u posljednja dva kola u prvenstvu, prenosi AA.

Džeko je postigao svoj posljednji gol u utakmici u kojoj je Fenerbahce savladao Karagumruk (2:1) u 32. kolu. Zatim je propustio remi sa Sivassporom (2:2).

Nije krenuo u prvih 11 niti u derbiju protiv Besiktasa u 34. kolu i prvi je put ove sezone ušao zamjena. Imao je priliku zaigrati od 73. minute, ali nije uspio postići pogodak u svom vremenu na terenu.

Džeko ima 20 golova u 33 utakmice u Superligi.

Rey Manaj, napadač devetoplasiranog Sivasspor (48 bodova), napravio je iskorak, posebno u drugom dijelu lige i došao do 18 golova.

Efikasni Aytac

Albanac Manaj, napadač "Crveno-bijelih", pogodio je mrežu u tri od posljednja četiri susreta koja je odigrao.

S druge strane, najbliža imena trojcu Icardi-Dzeko-Manaj su Mame Thiam iz Pendikspora sa 15 golova te Adam Buksa iz Antalyaspora, Aytac Kara iz Kasımpase i Krzysztof Piatek iz Basaksehira sa po 14.

Spomenuti Aytac Kara je turski igrač koji je postigao najviše pogodaka u Superligi. Ovaj veznjak ima najbolju sezonu u karijeri, zabio je 14 puta u 33 ligaške utakmice.

Iskusni nogometaš ove je sezone plijenio pažnju efektnim golovima, posebno van šesnaesterca.

Aytaca prate Irfan Can Kahveci iz Fenerbahcea i Kerem Akturkoglu iz Galatasaraya sa po 12 golova.

Reprezentativac Alanyaspora Oguz Aydin (11) i Besiktasev Semih Kilicsoy (10) preostali su turski igrači koji su postigli dvocifreni broj golova ove sezone.

Batshuayi ima najbolji prosjek

Inače, među nogometašima koji su odigrali 500 i više minuta u Superligi najbolji prosjek ima Michy Batshuayi iz Fenerbachea.

Belgijska zvijezda, koja je ove sezone uglavnom igrala kao izmjena, nastupila je u 24 susreta.

Iskusni centarfor je odigrao ukupno 564 minute i zabio 11 puta. Batshuayi je na vrhu u ovom segementu, sa prosjekom od jednog gola svake 51 minute.

Batshuayija prati njegov saigrač iz Fenera Cengiz Under koji je u 900 minuta postigao devet golova.

Paul Onuachu iz Trabzonspora zatresao je mrežu 12 puta u ukupno 1.315 minuta. Nigerijski centarfor u prosjeku zabija svakih 110 minuta.