Izazvala kontroverzu

Šta je municija sa osiromašenim uranijumom koju SAD šalje Ukrajini i zašto je to opasno?

Sjedinjene Američke Države su odlučile da prvi put pošalju kontroverznu municiju sa osiromašenim uranijumom u Ukrajinu, kao dio novog paketa pomoći vrijednog više od milijardu dolara objavljenog u srijedu.

Meci kalibra 120 mm mogu biti ispaljeni iz američkih tenkova Abrams M1 i trebali bi stići na ukrajinske linije fronta ove jeseni, za koje se i Washington i Kijev nadaju da će pomoći ukrajinskim snagama da nadograde nedavne teško zarađene dobitke u njihovoj tekućoj kontraofanzivi.

Ali, municija je blago radioaktivna, što dovodi u pitanje njihovu sigurnost i rizik koji bi mogla predstavljati za civile, i izaziva žestoke kritike Moskve.

Šta je osiromašeni uranijum?

Osiromašeni uranijum je ono što ostaje kada se većina visoko radioaktivnih izotopa uranijuma izvuče iz metala za upotrebu u nuklearnom gorivu ili nuklearnom oružju.

Daleko je manje radioaktivan od obogaćenog uranijuma i ne može proizvesti nuklearnu reakciju. Ali osiromašeni uranijum je izuzetno gust, što ga čini veoma efikasnim projektilom. Gotovo je dvostruko gušće od olova, metala koji se koristi u standardnoj municiji.

"Uobičajena zabluda je da je radijacija primarna opasnost od osiromašenog uranijuma", navodi se u izvještaju RAND Corporation. “To nije slučaj u većini scenarija izloženosti bojnom polju.”

Umjesto toga, ono što osiromašeni uranijum čini tako efikasnim je njegova sposobnost da probije oklop neprijateljskih tenkova, jer postaje oštriji pri udaru u metu.

"Toliko je gust i ima toliko zamaha da samo nastavlja da prolazi kroz oklop - i toliko ga zagrijava da se zapali", rekao je Edward Geist, nuklearni stručnjak u RAND-u, za Associated Press.

Zašto je kontroverzno?

Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA), nuklearni čuvar Ujedinjenih naroda, rekla je da je osiromašeni uranijum "znatno manje radioaktivan od prirodnog uranijuma", ali je pozvala na oprez pri rukovanju.

Agencija je dodala da je "glavni zaključak" studija rađenih o zdravlju vojnog osoblja izloženog osiromašenom uranijumu da se izloženost ne može povezati sa bilo kakvim statistički značajnim povećanjem stope smrtnosti osoblja.

Međutim, dok osiromašeni uranijum ne doprinosi značajno pozadinskom zračenju s kojim se susreću vojnici i civili, može predstavljati opasnost ako uđe u tijelo.

Kada municija sa osiromašenim uranijumom udari u oklop tenka, može se zapaliti i proizvesti uranijumsku prašinu ili čestice aerosola, koje, ako se udišu, mogu ući u krvotok i uzrokovati oštećenje bubrega.

“Visoke koncentracije u bubrezima mogu uzrokovati oštećenje i, u ekstremnim slučajevima, zatajenje bubrega”, navodi IAEA.

Zamjenica sekretara za štampu Pentagona Sabrina Singh rekla je za CNN u srijedu da su SAD uvjerene da će Ukrajinci odgovorno koristiti municiju.

"Ovi meci su standardna upotreba u tenkovima koje ne koriste samo SAD, već ćemo ih mi dostaviti Ukrajincima", rekao je Singh. “Imamo apsolutno uvjerenje da će ih Ukrajinci koristiti odgovorno dok se bore da povrate svoju suverenu teritoriju.”

Potez da se osiguraju municije s osiromašenim uranijumom uslijedio je nakon što je administracija američkog predsjednika Joea Bidena odlučila poslati kontroverzniju kasetnu municiju u Ukrajinu ranije ove godine.

Oba tipa municije, vjeruju SAD, pomoći će Ukrajincima da probiju ruske odbrambene linije dok Kijev pokušava da povrati svoju teritoriju.

Da li su ih druge zemlje poslale u Ukrajinu?

Ministarstvo odbrane Ujedinjenog Kraljevstva potvrdilo je u martu da će poslati municiju sa osiromašenim uranijumom u Ukrajinu, izazvavši oštar i neposredan ukor od ruskog predsjednika Vladimira Putina.

"Danas je postalo poznato da je Velika Britanija… najavila ne samo isporuku tenkova Ukrajini, već i granata sa kombinovanim uranijumom“, rekao je tada Putin.

"Želim da napomenem da će Rusi morati da reaguju u skladu sa tim ako se sve ovo desi. Mislim da kolektivni Zapad već počinje da koristi oružje sa nuklearnom komponentom.”

Britanski zvaničnici optužili su Putina da "namjerno pokušava dezinformisati" o oružju, dodajući da je "britanska vojska decenijama koristila osiromašeni uranijum u svojim oklopnim granatama".

“To je standardna komponenta i nema ništa i nema nikakve veze s nuklearnim oružjem ili sposobnostima. Rusija to zna, ali namjerno pokušava da dezinformiše”, rekao je portparol ministarstva odbrane.

Kako je Rusija odgovorila?

Rusko ministarstvo vanjskih poslova opisalo je ovaj potez SAD kao "zločinački čin".

"Ovo nije samo eskalacijski korak, to je odraz nečuvenog zanemarivanja Washingtona za ekološke posljedice upotrebe ove vrste municije u ratnoj zoni", rekao je zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov na konferenciji za novinare u četvrtak, prema ruskoj državi medija RIA.