Politika

Šta piše u prijavi Komisije za vrijednosne papire: Mujo Selimović u centru višemilionske afere

Mujo Selimović Komisija za vrijednosne papire FBiH

Vijest da je Komisija za vrijednosne papire Federacije BiH podnijela krivičnu prijavu protiv nekoliko osoba za višemilionski kriminal izazvala je ogromnu pažnju javnosti.

Kako su saopćili, oni su nadležnom tužilaštvu dostavili Izvještaj o počinjenom krivičnom djelu i to protiv 22 lica, brokerske kuće, četiri društva za upravljanje fondovima, dioničkih i društava ograničene odgovornosti iz BiH, Austrije, Švicarske, Lihtenštajna, Malte i Slovenije.

Komisija je navela da su se udružili radi manipulacije na tržištu u vezi sa prometom dionica društva Unionivestplastika Sarajevo.

Raport otkriva neke detalje iz njihove dokumentacije koja je proslijeđena nadležnom tužilaštvu.

Oni su u saopćenju naveli sljedeće:

"…zbog postojanja osnova sumnje da je fizičko lice M.S. iz Sarajeva, u namjeri stjecanja imovinske koristi za sebe ili drugog, pri tome nanoseći direktnu imovinsku štetu zatvorenim investicijskim fondovima, svjesno i sa htijenjem, organizovao grupu ljudi, odnosno tri ili više fizičkih i pravnih, domaćih i inostranih lica u cilju učinjenja krivičnih djela Udruživanje radi činjenja krivičnih djela Manipulacije na tržištu, u vezi sa prometom dionicama društva UNIOINVESTPLASTIKA d.d. Sarajevo".

Raport otkriva da je proosumnjičeni u ovoj prijavi poznati biznismen Mujo Selimović. Odnosno, on se smatra organizatorom grupe.

Ostali koji se spominju u prijavu su: Elma Bunjo, Miroslav Duno, Zoran Duno, Željko Kesten, Rudo Kesten, Nikola Kesten, Rifat Papić, Augustin Rupčić, Smail Halilagić, Edison Pavlović, Fuad Džafić, Goran Šarić, Senad Vuković, Amir Smirko, Alma Tufekčić, Amir Japaur, Pero Perić, Ramo Hajradinović, Risto Kovačević, Faik Zuko i Muris Mutevelić.

Što se tiče pravnih lica koja je Komisija za vrijednosne papire FBiH targetirala kao saučesnike, to su:

AW Broker, Društvo za upravljanje fondovima (DUF) ABDS, Eurofond, DUF Market Investment Group, DUF Lilium, Alpenland (Austrija), Gabuda Finanz (Švicarska, New Media Company, MIMS, Bosna Auto NET, Bosna Auto, GP ŽGP, Lider Press, Consultin-PR, BMK Invest, Sarajevska pivara, Step i Armena.

U mnogim ovim društvima, Mujo Selimović ima vlasništvo, a kako se navodi u prijavi, on grupu nije organizirao spontano, nego je komplikovana finansijska prevara osmišljavana dugo i pedantno.

No, kako je to teklo?

Pojednostavljno rečeno Selimović, koji je u vlasničkoj i upravljačkoj strukturi i fondova i firmi, koristio tu svoju poziciju da preko drugih povezanih lica (s kojima je imao očiti dogovor) da izvuče pare. Milione maraka.

Kako?

Selimović je vlasnik jednog fonda i vlasnik je neke firme. Onda Selimović proda firmu fondu i nastavlja njome upravljati kao da je i dalje njegovo vlasništvo. Samo kroz fond.

To je Selimović radio, tvrdi Komisija za vrijednosne papire u prjavi, sa firmama: Sarajevska pivara, Merkur, GP ŽGP, Bosna auto, Unioninvestplastika i drugim koje su (bile) u njegovom vlasništvu.

Prema procjenama Komisije, Selimović je iz četiri fonda kojima je upravljalo Društvo za upravljanje fondovima ABDS izvukao desetine miliona. Kako su naveli, ako se uzne vrijednost ulaganja u dionice društva Unioninvestplastika i Sarajevska pivara to je skoro 20 miliona KM. Ako se uzmu u ozbir i nekretnine, cifra raste na više od 30 miliona KM.

Iz druge tri fonda, Selimović je na ime Unionvestplastike, Sarajevke pivare, Merkura i ŽGP-a izvukao skoro 40 miliona.

Komisija u prijavi procjenjuje da je nelegalno izvučeno više od 100 miliona KM gotovine.