Prošla su već dva i po mjeseca ali Sifet Ikanović, novoizabrani predsjedavajući Općinskog vijeća Banovići, nikada nije ušao u zgradu Općine, a kamoli predvodio neku sjednicu.
Podsjetimo, novoformirana većina je početkom jula izabrala novo rukovodstvo i planirala referendum za opoziv načelnika Bege Gutića, ali od tada ne mogu ući u Općinu ni dobiti pečat.
Situacija je sve gora
"Ništa se ne dešava zadnjih sedmica", zapoočeo je razgovor za Raport Ikanović odgovarajući na pitanje dešava li se nešto novo nakon incidenata od kraja jula kad je stara većina zaustavila novu da uđe u Općinu.
Otkriva nam da je Gutić nastavio sa nezakonitim aktivnostima.
"Zakonodavna vlast uopće ne funkcioniše. Izvršna vlast, odnosno načelnik, preuzima neovlaštene ingerencije zakonodavne vlasti. U zadnje vrijeme je počeo raditi nezakonite stvari, odnosno imenovanje direktora javnih preduzeća. Situacija je sve gora. Ima stvari koje Općinsko vijeće treba da radi kako bi građani ostvarivali svoja prava. Ima odluka koje moraju ići na vijeće, ali vijeće ne radi od maja.
Mi smo imali tri vanredne sjednice od tada ali ne možemo ništa objaviti jer nemamo pristup ni prostorijama Općinskog vijeća niti pečat", kaže Ikanović.
On je početkom jula izabran za novog predsjednika Općinskog vijeća, ali od tada nije došao na funkciju.
"Nikad nisam ušao u Općinsko vijeće otkad sam izabran za predsjedavajućeg, ni ja ni moj zamjenik.", kazao nam je.
Upravo u tom periodu je najavljen i referendum na kojem bi se građani Banovića izjasnili o tome da li su za smjenu načelnika Bege Gutića. Ni od toga još nema ništa jer nova većina nije u posjedu pečata koji se nalazi u prostorijama Općinskog vijeća i za kojeg Ikanović tvrdi da ga "aktuelna manjina" nezakonito koristi.
Gutić imenovao jednog i raspisao konkurs za drugog direktora
"Što se tiče referenduma, imamo još vremena. Mi smo za sada jedina općina u Federaciji u kojoj se građani ne mogu demokratski izjasniti, niti ostvariti demokratsko pravo da se izjasne o radu načelnika. Vidimo da se to može svugdje, ali u Banovićima ne.
Nama su trenutno ruke vezane, a oni rade nezakonite stvari. Napomenut ću neke od njih: Čovjek (Bego Gutić, op. a.) je donio odluku o izmjeni prostornog plana i napravio ugovor s Elektroprivredom oko izgradnje fotonaponske elektrane. Za to je nadležno jedino Općinsko vijeće. To stoji i u statutu i u zakonu. Mi ćemo podnijeti krivične prijave i za to i za ova imenovanja direktora. Ali, kakvo nam je Tužilaštvo, nisam neki optimista da će se brzo riješiti", kaže Ikanović.
Osvrće se detaljnije na, kako kaže, nelegalna imenovanja Bege Gutića posljednjih dana.
"Konkurs za direktora Vodovoda raspisan je 12. septembra, a prije dvadesetak dana imenovao je direktora Toplana. Sve je to moralo proći kroz Vijeće."
Čekat će još malo, a onda rezervne opcije
Opet se vraćamo na referendum. Ikanović kaže da nova većina prati situaciju i čeka da neko od nadležnih organa reaguje na činjenicu da novoj većini nie dozvoljen ulazak u zgradu Općinskog vijeća, a ni dobijanje pečata. Ipak, ako se to ne desi, imaju i rezervne opcije.
"Ima još vremena za referendum. Mi pratimo situaciju, čekamo da vidimo hoće li neko odreagovati. Imamo i rezervne varijante u slučaju da ovo ostane ovako.
Referendum uopće nije sporan, on je u rukama većine, sporno je objavljivanje jer ne može dobiti biračke spiskove od CiK-a. Tu smo najviše blokirani kad je u pitanju referendum. Mi da možemo dobiti spiskove, mi bismo održali referendum. Bez toga, Komisija koja je imenovana ne može početi da radi. Do spiskova ćemo doći kad dobijemo pečat", kaže Ikanović i dodaje da nadležne institucije imaju dvije opcije:
"Ili da ponište pečat koji nelegalno koristi manjina ili da izvrše primopredaju i da prepuste demokratskoj većini da nastavi rad".
Čekat će još malo, ali neće dopustiti da istekne vrijeme, a to je dolazak nove godine jer onda više referendum ne bi mogao biti održan.
"Opoziv se treba sprovesti do nove godine. Mi ćemo sačekati još malo i krenuti onda u rezervne opcije ako se ništa ne desi", zaključio je Ikanović.