uhapšena s debevcem

Šta se dešava u slučaju protiv Vasvije Vidović?

Dok javnost skoro dva i po mjeseca kontinuirano prati sve informacije u vezi s nedjelima koja se na teret stavljaju pritvorenim Ranku Debevcu, bivšem predsjedniku Suda BiH i Osmanu Mehmedagiću, bivšem direktoru OSA-e, o statusu advokatice Vasvije Vidović, u javnosti nema dostupnih informacija.

Podsjećamo, advokatica Vidović također je bila privedena u noći s 18. na 19. decembar prošle godine, kada je kao pravna zastupnica Ranka Debevca iz zgrade SIPA-e pokušala kradom iznijeti jedan od njegovih telefona, ali je u tom pokušaju osujećena.

Predmet u radu

Ubzo nakon toga, Milanko Kajganić, glavni tužitelj Tužilaštva BiH javno je kazao da je Vidović zbog pokušaja iznošenja telefona jednog od osumnjičenih iz zgrade SIPA-e, osumnjičena za krivično djelo 'sprečavanje dokazivanja'.

Međutim, u slučaju Vidović, barem to nije bilo javno, nikada nije održano ročište na kojem bi javnost mogla saznati detalje o njenom statusu, odnosno da li je i ona osumnjičena u ovom predmetu, da li su joj eventualno određene mjere zabrane, te da li se uprkos sumnji za krivično djelo 'sprečavanje dokazivanja' advokatica Vidović nesmetano bavi advokaturom.

Tužilaštvo BiH se u ovom slučaju ušutjelo, tužiteljica Bojana Jolović, tek je na jednom od ročišta Debevcu i Mehmedagiću spomenula Vidović u kontekstu da postoji dokaz da je Vidović pokušala iznijeti Debevčev telefon, a na upit Raporta Tužilaštvu o statusu Vidović, na koji smo odgovor čekali osam dana, dobili smo šturo pojašnjenje "da je predmet u radu, u ovom trenutku ne možemo davati više informacija ili detalja".

Nema mjera zabrane

S druge strane, iz Suda BiH su na upit Raporta su potvrdili da Vidović nije osumnjičena u predmetu koji se vodi protiv optuženih Ranka Debevca i Osmana Mehmedagića, ali nisu precizirali da li je osumnjičena u nekom drugom predmetu, nego su se u Sudu bazirali na "radnje koje su se vezivale" za Vidović. Također, Vidović nema ni ograničenja u radu, naveli su u odgovoru za Raport.

"Radnje koje su se vezivale za navedenu, pravno su kvalifikovane pod drugim sudskim brojem, pri Odjelu III ovog Suda. Prema advokatici Vidović, nisu na snazi bilo kakve mjere od Suda, a koje bi implicirale ograničenja u njenom radu, niti su takve mjere bile predložene. Advokatska komora nije upoznala Sud BiH o bilo kakvim mjerama protiv advokatice Vidović", stoji u odgovoru Suda BiH za Raport.

Da li iz ovakvog odgovora Suda BiH proizilazi da se advokatica Vidović nesmetano može pojaviti kao braniteljica nekog od optuženih pred Sudom BiH ostaje nejasno i nedorečeno.

Inače, prema Krivičnom zakonu BiH krivično djelo 'sprečavanje dokazivanja' za šta je glavni tužitelj Mialnko Kajganić u decembru prošle godine rekao da je osumnjičena Vidović, precizirano je da je za ovo djelo u jednom slučaju predviđena zatvorska, a u drugom i novčana ili kazna zatvora.

"Ko s ciljem da spriječi ili znatno oteža dokazivanje u sudskom, prekršajnom, upravnom ili disciplinskom postupku pred institucijama Bosne i Hercegovine, sakrije, ošteti, uništi ili učini neupotrebljivim tuđi predmet ili ispravu koja služi dokazivanju, kazniće se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine“, navodi se u Članu 236. Krivičnog zakona BiH.