Stephen Hawking, jedan od najpoznatijih teoretskih fizičara našeg vremena, proveo je posljednje dane svog života istražujući fascinantnu temu paralelnih univerzuma, pokušavajući pronaći način da se te alternativne stvarnosti usklade s poznatim zakonima fizike. Njegov posljednji rad, naslovljen „Gladak izlaz iz vječne inflacije,“ dovršen svega deset dana prije njegove smrti, predstavlja kulminaciju njegovih razmišljanja o multiverzumu – ideji da beskonačan broj univerzuma može postojati paralelno s našim, svaki s vlastitom, jedinstvenom stvarnošću, piše „Digitimed“.
Hawkingova teorija o multiverzumu nije sasvim nova, no ono što ju čini revolucionarnom jest njegov pokušaj da pruži naučne dokaze o postojanju drugih univerzuma. U svom radu, Hawking razmatra mogućnost pronalaska ovih dokaza u suptilnim tragovima radijacije koja potječe iz perioda formiranja ranog svemira. Međutim, za precizno posmatranje takvih udaljenih fenomena bilo bi potrebno razviti izrazito naprednu tehnologiju, što predstavlja izazov za buduće generacije naučnika.
Jedan od ključnih aspekata Hawkingove teorije usmjeren je na odjeke pozadinske radijacije – kosmičkog „fosila“ preostalog nakon Velikog praska. Hawking je predložio da bi buduće svemirske sonde mogle biti poslane u duboki svemir kako bi otkrile ove tragove i istražile znakove potencijalnih drugih realnosti. Ako bi ovo istraživanje donijelo pozitivne rezultate, moglo bi pružiti čvrste dokaze o postojanju paralelnih univerzuma, otvarajući put ka revolucionarnim otkrićima u fizici te možda čak i prema Nobelovoj nagradi za one koji učestvuju u ovakvom istraživanju.
Koje su teorije
Naučna zajednica već je primijetila neke neobjašnjive pojave koje bi mogle podržati teoriju o multiverzumu. Jedna od tih anomalija je takozvana „hladna tačka“ u svemiru – područje neobično niske temperature, što izaziva znatiželju istraživača. Jedna od teorija, iako zasad spekulativna, sugerira kako bi ova hladna tačka mogla biti „ožiljak“ nastao sudarom našeg univerzuma s drugim.
Unatoč intrigantnim mogućnostima koje pruža Hawkingova teorija, čovječanstvo je još uvijek daleko od čvrstih dokaza o postojanju multiverzuma. Hawking je priznavao da trenutna tehnološka ograničenja predstavljaju velik izazov za otkrivanje paralelnih univerzuma. Ipak, njegovi prijedlozi pružaju smjernice za buduće istraživače koji bi jednog dana mogli uspjeti dokazati te teorije.
Naučna revolucija
Hawkingovo dugogodišnje istraživanje misterija svemira ostavilo je dubok trag u svijetu teorijske fizike. Iako Nobelova nagrada obično ne može biti dodijeljena posthumno, utjecaj njegovih istraživanja na teme poput crnih rupa, kvantne mehanike, pa sada i paralelnih univerzuma, neosporno nadilazi granice priznanja. Njegova neumorna radoznalost i rad na pitanjima koja ostaju nepoznanica današnjoj nauci nastavljaju nadahnjivati istraživače širom svijeta.
Stephen Hawking ostavio je za sobom inspirativno intelektualno naslijeđe koje će još dugo oblikovati potragu za znanjem o prirodi našeg svemira i onoga što leži izvan njega. Njegove ideje možda neće dobiti Nobelovo priznanje, no neporecivo nastavljaju poticati nove generacije naučnika u nastojanju da otkriju ono nepoznato – da prođu kroz granice našeg univerzuma i istraže multiverzum, možda čak potvrđujući da naš univerzum nije jedini, već samo dio jednog golemog, kompleksnog kosmičkog mozaika.