žestoke uvrede

Stižu reakcije političara iz RS na Schmidtovu odluku: Najavljuju haos

Vladajući krugovi u Republici Srpskoj na "nož" su dočekali nametnute odluke Christiana Schmidta u vezi Izbornog zakona.

Šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić izjavila je Srni da će zemljama potpisnicima i svjedocima Dejtonskog mirovnog sporazuma uputiti poslaničko pitanje čime je definisano da pojedinac može biti garant mirovnog sporazuma.

Vulić je, povodom izjave visokog predstavnika da je "garant postojanja Federacije BiH i Republike Srpske i da je to njegova dužnost u skladu sa Dejtonskim sporazumom", istakla da u javnom prostoru nikada nije vidjela skaradniju i neutemeljeniju izjavu.

Politička situacija

"Turista bez legitimiteta i ovlaštenja prisvaja sebi građane RS i RS.

Nasljedniče nacističke, srbomrzačke politike, Christiane Schmidtu, naučite bar jedno, srpski narod te pravim imenom naziva, politički iskompleksirani i Dodikom opsjednuti kvazidiplomata, srbomrzitelj", poručila je Vulić u skandaloznoj izjavi.

I član Predsjedništva BiH iz RS Željka Cvijanović izjavila je da "Schmidt nije visoki predstavnik, a sve i da jeste ne bi imao pravo da nameće odluke i mijenja zakone".

"Ovo će za posljedicu imati dodatno usložnjavanje političke situacije u BiH, što je očigledno i bila Schmidtova zamisao.

Namjera je izazvati haos i pokazati da dvije strane nisu BiH i EU. Oni koji upravljaju Schmidtom žele pokazati da je i EU njihova kolonija i, nažalost u tome su uspjeli i to ne štipkanjem i gurkanjem u bok li u leđa, već pesnicom u čelo.

Toliko o euforiji i pregovaračkom statusu", poručila je Cvijanović za Srnu.

Traže svoj zakon

Predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić kaže da je jasno da zakone usvajaju nadležni organi, a ne samozvanci u BiH kakav je Christian Schmidt.

"Nedopustivo je nametanje zakona u BiH i Srpska tako nešto u načelu odbija", rekao je Stevandić.

Predsjednik Socijalističke partije Petar Đokić izjavio je da je "Christian Schmidt, nametanjem izmjenama Izbornog zakona BiH, zadao težak i bolan udarac demokratskom razvoju BiH u trenutku kada je ona stala na evropski put".

Predsjednik Narodne partije Srpske Darko Banjac nazvao je katastrofalnom odluku Schmidta o izmjenama Izbornog zakona BiH, te rekao da RS treba da donese svoj izborni zakon.