nema više oružja

Strašan udarac za Ukrajinu, ostala bez najbližeg saveznika. Šta to znači za nastavak ruske agresije?

To je veliki preokret koji prijeti narušiti strateški odnos Evrope s tom zemljom koja vodi protuofanzivu protiv Rusije

Jedan od najbližih i najglasnijih saveznika Ukrajine objavio je da će prestati slati oružje Kijevu.

To je veliki preokret koji prijeti narušiti strateški odnos Evrope s tom zemljom dok ona vodi protuofanzivu protiv Rusije.

Odluka Poljske bila je iznenadna. Došla je nakon mjeseci napetosti oko privremene zabrane uvoza ukrajinskog žita u niz zemalja Evropske unije.

Također slijedi obrazac sve više konfrontirajućeg ponašanja poljske vlade prema Kijevu, samo nekoliko sedmica prije tijesnih općih izbora u Poljskoj.

A to bi moglo imati implikacije na pokušaje Ukrajine da potisne ruske snage iz južnih regija zemlje, u napadu koji je u toku i koji sporo i mukotrpno napreduje, prenosi CNN.

Što je Poljska najavila?

"Više ne isporučujemo oružje Ukrajini jer sada naoružavamo Poljsku", rekao je poljski premijer Mateusz Morawiecki u izjavi na društvenim mrežama.

Morawiecki je u televizijskom intervjuu dodao da će se Poljska sada usredotočiti na isporuku "najmodernijeg oružja" za svoje potrebe, objavila je državna novinska agencija PAP.

"Ako se želite braniti, morate se imati čime braniti", rekao je premijer.

To označava veliku promjenu u politici Poljske.

Također je ranije poslala više od 200 tenkova sovjetskog tipa u Ukrajinu. Vvećina zapadne vojne opreme i drugih zaliha stiže do ukrajinskih snaga prelazeći poljsku teritoriju.

Poljska će sada samo isporučivati Kijevu municiju i oružje koje je dogovoreno prije nego što je Varšava donijela odluku o zaustavljanju isporuka, rekao je u četvrtak vladin glasnogovornik Piotr Muller.

On je naglasio da je Ukrajina imala niz "apsolutno neprihvatljivih izjava i diplomatskih poteza" te da "Poljska ne prihvata ovu vrstu neopravdanih radnji".

Čini se da je Ukrajina u četvrtak pokušala ublažiti razdor.

Kijevski ministar agrarne politike rekao je da je razgovarao sa svojim poljskim kolegom i izdao saopćenje u kojem stoji da su "razgovarali o situaciji i ukrajinskom prijedlogu za njeno rješavanje, te su se složili pronaći rješenje koje uzima u obzir interese obje zemlje".

Također je pristala uspostaviti trgovinski sistem za žitarica sa Slovačkom koji bi omogućio ukidanje zabrane uvoza ukrajinskog žita, saopćilo je u četvrtak slovačko ministarstvo poljoprivrede.

Kako smo došli ovdje?

Pritisak raste već mjesecima zbog zabrane uvoza ukrajinskog žita, koju je početkom ove godine uvelo nekoliko zemalja Evropske unije.

Time nastoje zaštititi opstanak svojih lokalnih poljoprivrednika koji su zabrinuti da će biti uništeni niskom cijenom ukrajinskog žita.

Prošle je sedmice EU najavila planove za suspenziju pravila. Međutim, tri zemlje – Poljska, Mađarska i Slovačka – rekle su da namjeravaju prkositi promjeni i zadržati ograničenja.

To je izazvalo proteste Ukrajine, koja je ove sedmice podnijela tužbe protiv sve tri zemlje zbog toga.

Ukrajini, koju često nazivaju "žitnicom Evrope" zbog golemih količina žita koje proizvodi, Rusija je blokirala crnomorske luke nakon svoje invazije u februaru 2022. godine.

Strahujući da situacija "prijeti globalnoj sigurnosti hrane", Evropska komisija je u maju postavila ono što je nazvala "staze solidarnosti" kako bi olakšala izvoz i privremeno ukinula sve carine i kvote na ukrajinski izvoz, dopuštajući protok jeftinog ukrajinskog žita u kontinent.

Šta to znači za nastavak rata?

Ako se rješenje ne pronađe, Kijev se boji da će odluka Poljske da prestane slati oružje odjeknuti Evropom.

Varšava je među nacijama koje su najviše željele ojačati kijevski arsenal od prvih dana ruske agresije i pokazala je spremnost potaknuti druge evropske sile i SAD da im se priključe.

Ukrajinska protuofanziva može biti bolna. Međutim, njeh uspjeh ključan je za širu evropsku sigurnost.

U januaru, kada se Njemačka mučila oko toga hoće li ukrajinskim trupama dati borbene tenkove Leopard 2, Poljska je preuzela vodeću ulogu u okupljanju vuropske koalicije koja je Berlinu dala dovoljno manevarskog prostora da napravi taj korak.

Danima su poljski zvaničnici javno i privatno govorili o svojoj želji da dovedu borbena vozila visoke tehnologije na prve linije fronta.

Insistirali su na tome da će to učiniti nezavisno o tome dolaze li ostali s njima ili ne.

Kijev i njegovi saveznici bit će zabrinuti da će, ako Varšava zauzme novi stav prema budućim isporukama oružja, druge evropske zemlje koje oklijevaju osjetiti manji pritisak da doniraju svoje zalihe.

Ukrajinci su zabrinuti da bi odluka Poljske mogla izazvati domino efekt koji bi buduće isporuke stavio u opasnosti.