Ekonomija

Strategija održivosti i ciljevi održivog razvoja

Svijet se trenutno suočava s nekoliko velikih izazova, od klimatskih promjena do društvene nejednakosti. Ovi izazovi sa sobom nose pritisak svih interesnih grupa poput regulatora, dioničara i klijenata u čijem je fokusu održivost te kompanija treba snažan poslovni model koji će omogućiti da pokaže svoju dugoročnu opredijeljenost održivoj budućnosti. Kompanije s dobro definisanom strategijom održivosti mogu odgovoriti na ove izazove pretvarajući ih u pretpostavke za ostvarenje konkurentske prednosti.

Upravljanje kompanijom na održiv način je važna pretpostavka za njen dugoročni uspjeh. Na svom putu održivosti kompanije trebaju imati jasno definisane ciljeve za smanjenje negativnog utjecaja na okoliš. U protivnom, kompanije koje nisu proaktivne kada je riječ o doprinosu održivoj budućnosti rizikuju da budu nekonkurentne.

Tradicija Raiffeisen strategije održivosti je zaista duga i temelji se na na principima društvene solidarnosti, samopomoći i održivosti koje Grupacija slijedi više od 130 godina. Raiffeisen banka kao članica Raiffeisen Bank International je posvećena odgovornom bankarstvu za održivu budućnost. Osnovni principi djelovanja i mjerilo korporativnog uspjeha Banke su održivost i korporativna odgovornost, te djelovanje na području ESG. Kao odgovoran bankar Raiffeisen banka potiče privredni rast uz uključivanje okolišnih i društvenih pitanja u svoju osnovnu djelatnost.

U septembru 2015. godine UN je u interesu održivog razvoja usvojio “Agenda 2030” čiju suštinu čini 17 ciljeva održivog razvoja i 169 podciljeva koji bi trebali biti ostvareni do 2030. godine pomažući vladama, kompanijama i društvu pri postavljanju prioriteta i ulaganju napora u dostizanju zajedničkih ciljeva kao što su smanjenje siromaštva, zaštita planete i očuvanje prosperiteta za sve. Sedamnaest globalnih ciljeva za održivi razvoj (Sustainable Development Goals/SDGs), su novi, univerzalni ciljevi i pokazatelji za koje se očekuje da će ih članice Ujedinjenih naroda koristiti u kreiranju svojih programa i politika.

Raiffeisen Bank International je zvanični potpisnik UN principa odgovornog bankarstva. Potpisivanje ovih principa značajno doprinosi vjerodostojnom pozicioniranju RBI kao „Odgovornog bankara“, unapređenju reputacije, smanjenju ESG rizika, pripremi za klimatski stres test i mogućem unapređenju ocjena održivosti. RBI Grupacija je identificirala 12 ciljeva održivog razvoja koji su posebno relevantni za grupaciju u cjelini i njenu osnovnu djelatnost.

Rječnik održivosti

EU Taksonomija je klasifikacijski alat koji korporacijama i investitorima daje jasne informacije koje su to investicije i aktivnosti prihvatljive za životnu sredinu i koji im pomaže da ulažu u okolišno prihvatljive ekonomske aktivnosti, kako bi se više kapitala usmjerilo za finansiranje „zelenijih“ aktivnosti. Da bi se utvrdilo da su u skladu sa taksonomijom, ekonomske aktivnosti moraju značajno doprinijeti jednom od šest ekoloških ciljeva, uz uslov da značajno ne nanose štetu nijednom drugom cilju.