raport donosi

Stravični detalji o djelovanju bande braće Ćulum: Žene kažnjavali udaranjem glavom u drveće, davljenjem u kadi, premlaćivanjem…

Duže od deset godina Bosnom i Hercegovinom je harala zloglasna grupa 'United Tribuns', na čelu s braćom Arminom i Nerminom Ćulumom, a tek prije nekoliko dana pripadnici Federalne uprave policije uhapsili su Armina Ćuluma, njegovog sina Alena Leona Ćuluma i još petero osumnjičenih da su bili dio te opasne, međunarodne organizirane kriminalne grupe.

Raport ekskluzivno objavljuje stravične detalje o dokazima o zlodjelima ove grupe iz rješenja Suda BiH na osnovu kojih je za petero osumnjičenih određen jednomjesečni pritvor.

S Arminom i Alenom Ćulumom uhapšeni su još Justin Dargel, državljanin Njemačke, već osuđivan u toj zemlji, zatim Danilo Željko Katanić po nacionalnosti Nijemac, državljanin BiH i Njemačke, Endrina Tankošić, po nacionalnosti Hrvatica, državljanka Hrvatske, Amrudin Dugonjić, državljanin BiH nastanjen u Sanskom Mostu i Igor Jurčević.

Ćulumima, Dargelu, Kataniću i Tankošić, Sud BiH je odredio jednomjesečni pritvor. Za Jurčevića se ne navodi da su mu određene mjere zabrane ili pritvor, ali se spominje kao dio zloglasne grupe, dok je Dugonjić pušten na slobodu uz mjere zabrane putovanja i sastajanja s određenim osobama.

Ko je duže od 10 godina štitio Ćulume?

Svi osumnjičeni kojima su određeni pritvor ili mjere zabrane, terete se za organizirani kriminal u vezi s međunarodnom trgovinom ljudima, međunarodnim navođenjem na prostituciju i pranjem novca.

Pojedinosti o tome na koji su način za prostituciju vrbovane žene i djevojke od kojih su neke bile i maloljetne, kao i navodi o zlostavljanu tih žena, navedeni u rješenju Suda BiH zaista su stravični.

Dio dokaza koje je Tužilaštvo BiH dostavilo Sudu čak nije ni interpretiran u prijedlogu za pritvor u rješenju Suda, jer je to tražilo Tužilaštvo BiH zbog zaštite istrage, a Sud prihvatio.

No i ono što je Sud BiH naveo u rješenju izaziva mučninu, ledi krv u žilama i nameće neminovna pitanja: Ko je duže od deceniju štitio Ćulume, ali i ko je u BiH koristio seksualne usluge djevojaka od kojih su većina tretirane kao ropkinje u ovoj kriminalnoj grupi i je li zaista moralo proći toliko godina da se vođe ove kriminalne grupe o kojoj su mediji i ranije pisali nađu iza rešetaka?

U rješenju Suda BiH kao osumnjičeni i povezan s ovom grupom spominje se i Sado Đugum, za kojeg se navodi da se trenutno nalazi u pritvoru prema rješenju Kantonalnog suda u Mostaru, te da je nepravosnažno osuđen na zatvorsku kaznu od 13 godina zbog, između ostalog, navođenja na prostituciju.

Prema rješenju Suda BiH, Ćulumova grupa je ciljano pronalazila mlade djevojke za prostituciju od kojih su neke bile i maloljetne i iz porodica s problemima.

Istaknuto je da je grupa patentirala posebnu metodu 'lover boy' radi navođenja žena na prostituciju, a koja se ogleda u pažljivoj analizi kod biranja žena i nuđenju izlaza ženama iz loše materijalne situacije, ukoliko se za Ćuluma budu bavile prostitucijom.

Koristeći to i stanje nedovoljne zrelosti djevojaka, kriminalna grupa ih je na prostituciju tjerala lažnim obećanjima, zastrašivanjem, fizičkim zlostavljanjem, ograničavanjem kretanja i drugih sloboda, ucjenama, prijetnjama po život i tijelo i život i tijelo članova njihovih porodica.

Prema navodima iz rješenja Suda BiH, kada bi žene postale svjesne manipulacije nad njima bi bile primjenjivane represivne mjere u vidu nasilja, nuđenja otkupnine, kada članovi između sebe prodaju žene kao dio otkupnine, a dio novca ide Ćulumu u istom procentu.

Ako su htjele napustiti grupu, žene su svirepo kažnjavane

Žene su, kako je navelo Tužilaštvo BiH, svirepo bile kažnjavane, na primjer 'brojanjem drveća glavom', nakon što su izvođene u park i udarane glavom u svako drvo, zatim davljenjem u kadi, premlaćivanjem, primoravanjem na seksualne usluge u situaciji kada nisu bile sposobne za to'.

I među ženama je postojala hijerarhija, te se tačno znalo koja za koga radi, a one su se između sebe borile za bolji položaj u hijerarhiji jer bi im to omogućilo da budu bliže osobi za koju su radile, a za to bi dobivale i 'posebne nagrade', mogle su da istetoviraju na tijelo oznaku koja označava pripadnost određenom muškarcu.

Koristeći to i stanje nedovoljne zrelosti djevojaka, kriminalna grupa ih je na prostituciju tjerala lažnim obećanjima, zastrašivanjem, fizičkim zlostavljanjem, ograničavanjem kretanja i drugih sloboda, ucjenama, prijetnjama po život i tijelo i život i tijelo članova njihovih porodica.

Nad djevojkama i ženama primjenjivane su izrazito okrutna i nehumana sila, seksualno iskorištavanje kroz pružanja seksualnih usluga na prostoru Bosne i Hercegovine, Njemačke, Austrije i Švicarske, a sve s ciljem sticanja protupravne imovinske koristi, pri čemu je naveden modus operandi navedene organizirane grupe.

Ženama plaćane plastične operacije da privuku bogate mušterije

Ženama su plaćane plastične operacije i drugi tretmani uljepšavanja sa uputom da moraju izgledati besprijekorno i luksuzno kako bi privukle što više mušterija visokog ranga i svoje usluge prostitucije skuplje naplaćivali i odražavale visok nivo grupe United tribuns ili United tribuns forever (UTF) kako se navodi u nekim dijelovima rješenja Suda BiH.

Kada bi žene odlučile napustiti nekog od muškaraca iz grupe s kojim su prividno održavale 'ljubavnu vezu' ili samu grupu bile su podvrgnute teškom nasilju i morale su izlazak iz grupe platiti novčanim iznosima koji su za većinu bili nedostižni.

Kako se navodi u rješenju Suda BiH, kao poseban simbol odanosti osobi koja ju je uvela u svijet prostitucije sa kojom održava navodu 'ljubavnu vezu', žene su dobivale titulu nečije žene, pa su tako postojale Bokijeve žene, Nerminove žene i slično, dok su one najbliže njima dobivale pravo da istetoviraju određeni simbol koji bi označavao da pripadaju nekom od njih.

"Pa su tako žene Sade Đuguma za posebnu odanost njemu dobivale pravo da tetoviraju 'geko' guštera, o čemu su svjedočile žene-žrtve ovog krivičnog djela", navodi se u rješenju Suda BiH, a ovaj podatak otkriva i odakle naziv akcije 'Geko' koju je proveo FUP i u kojoj su uhapšeni osumnjičeni.

Za sat naplaćivale i do 1.000 eura, novac išao Ćulumu

Prema navodima iz rješenja Suda BiH, grupa je organizirala smještaj, unajmljivala stanove i hotelske sobe u kojima su djevojke pružale seksualne usluge klijentima na način da su za jedan sat seksualne usluge naplaćivale od 200 do 250 eura, a nerijetko su djevojke od stalnih klijenata dobivale i novčane iznose od po 1.000 eura, a taj novac su davale članovima kriminalne grupe koji su ih naveli na prostituciju.

Sado Đugum

Za ove navode Sud BiH ističe da oni proizlaze i iz obimnog materijala snimljenih razgovora između osumnjičenih lica, prikupljenih od Kantonalne policije Aargau u Švicarskoj. Iz tih razgovora je vidljivo da osumnjičeni otvoreno razgovaraju o vrbovanju djevojaka iz Bosne i Hercegovine za međunarodnu prostituciju, o načinu uvođenja djevojaka u prostituciju i kako je Alen Ledon Ćulum u jednom razgovoru objasnio način rada njegovog oca i da je u tome bio beskrupulozan, te da je to jako unosan posao koji im nudi bolji životni standard.

Sud je cijenio i izjavu svjedoka M. Š. koji detaljno opisuje način rada ove organizovane kriminalne grupe, te potvrđuje da je isti modus operandi koji je utvrđen ranije prikupljenim dokazima i dalje potpuno isti i aktivan, te da je Armin Boki Ćulum osoba koja i dalje stoji na čelu ove organizacije, a što također proizlazi i iz izjava žena - žrtva trgovine ljudima, kao i drugih dokaza.

Armin Ćulum svjedoku ponudio '350.000 razloga' da ne svjedoči

Tužilaštvo je posebno istaklo i činjenicu da su osumnjičeni Armin Ćulum i njegov brat Nermin Ćulum, tokom ranijeg perioda koristili identitet Denis i Damir Giljon, što ukazuje da su im poznati načini na koje mogu da se sakriju i da izbjegnu krivično gonjenje, uz napomenu da Armin Ćulum ne posjeduje identifikacione dokumente, kao i da nema prijavljeno prebivalište nigdje u BiH, a njegova djeca Alen Leon Ćulum i Anessa Ćulum, kao i njihova majka su nastanjeni u Njemačkoj.

Postupajuća tužiteljica Tužilaštva BiH je na ročištu istakla da se radi o vrlo organiziranoj kriminalnoj grupi koja operira više od decenije, a kojom se upravlja iz Bosne i Hercegovine, odnosno iz Sanskog Mosta.

Sud BiH je utvrdio da postoji dovoljno dokaza koji potkrepljuju tvrdnju Tužilaštva o postojanju osnovane sumnje da su osumnjičeni počinili krivična djela koja im se stavljaju na teret.

"Dakle, radi se o organiziranoj kriminalnoj grupi koja svoje djelovanje ostvaruje kroz bajkersku grupu United Tribuns Forever (UTF), čiji je osnivač osumnjičeni Armin Ćulum zvani Boki, a koja u svijetu trenutno slovi za jednu od najpopularnijih i najopasnijih moto grupa. Ova moto grupa se trenutno djeluje na četiri kontinenta, te se njihova mreža svakim danom sve više širi. Koliko je ta grupa opasna govori činjenica da ih SR Njemačka smatra trećom najopasnijom skupinom za sigurnost.

Iz dokaza proizlazi da kriminogena grupa okupljena oko Armina Ćuluma svoje kriminalne poslove u vezi prostitucije, ilegalne trgovine narkoticima, ucjena, kamatarenja i finansijskih malverzacija, pranja novca kako na prostorima Njemačke, Švicarske i Austrije, tako i na prostorima BiH, realizira upravo kroz UTF", stoji u rješenju Suda BiH u koje je Raport imao uvid.

Sud BiH je između ostalog naveo i da sve ovo potkrepljuju i fotografije dostavljene uz prijedlog za određivanje pritvora, kao i iskazi D.B., P.Z., a sva saslušana lica potvrđuju da se prostitucijom u Njemačkoj koja je povezana sa UTF-om upravlja iz Bosne i Hercegovine.

Sud BiH je naveo da iz izjava svjedoka D.B., S.H. i N.J., kao i drugih dokaza, jasno proizlazi na koji način su osumnjičeni Armin i Nermin Ćulum uvodili žene u prostituciju.

Ustanovljeno je i da postoje dokazi da je Armin Ćulum vršio utjecaj na svjedoka 'nudeći 350.000 razloga da ne svjedoči'.

Uhapšena Endrina bila žrtva 'Loverboy metode'

"Naime, radi se o tzv. 'Loverboy metodu', kojom žene koje su u tom životnom trenutku u teškoj poziciji, zavode i u tom procesu iste stavljaju pod svoju potpunu kontrolu, tako da su spremne uraditi sve što im nalažu kako bi očuvale njihovu naklonost, a postojanje te metode potvrđuju žene koje su bile u lancu prostitucije", navodi se u rješenju Suda BiH.

Za Endrinu Tankošić, jedinu ženu uhapšenu u akciji FUP-a Sud BiH je zaključio da je postala članica grupe od početka 2023. godine kada se evidentiraju njeni ulasci u Bosnu i Heregovinu vozilima koja pripadaju ovoj organiziranoj kriminalnoj grupi.

"Na osnovu cjelokupne ocjene dokaza osnovano se sumnja da je Tankošić bila i sama predmet 'Loverboy metode', te da je u navodnoj vezi sa Arminom Ćulumom, a samo njeno približavanje vođi grupe može imati za cilj njeno uvođenje na viši nivo djelovanja, odnosno na poziciju u kojoj će i ona sama vrbovati i kontrolirati žene prilikom vršenja prostitucije, što su opisivali svjedoci u svojim izjavama", navodi se u rješenju Suda BiH kojim je Ćulumu i ostalima određen pritvor.

Iz rješenja je vidljivo da je dio dokaza protiv ove opasne kriminalne grupe pribavljen putem međunarodne pravne pomoći i to iz Švicarske i od Državnog tužilaštva u Štutgartu u odnosu na osumnjičenog Sadu Đuguma.

U rješenju Suda BiH navode se i izjave svjedokinja.

"Radi se o osobama koje su postale žrtve trgovine ljudima tragajući za boljim životom, a kroz njihove izjave se također vidi kako trgovina ljudima uništava dostojanstvo žrtava, čak i dugo nakon što se okonča period iskorištavanja".

Kod potrebe određivanja pritvora opasnoj Ćulumovoj grupi, Sud BiH je posebno cijenio i činjenicu da je, prema dostavljenim dokazima za osumnjičenim Arminom Ćulumom raspisana međunarodna potjernica od pravosudnih organa SR Njemačke, izbog čega je on pobjegao u Bosnu i Hercegovinu, s obzirom da posjeduje državljanstvo Bosne i Hercegovine, a što onemogućava njegovo izručenje pravosudnim organima SR Njemačke.

Također cijenjeno je da je tokom provođenja istrage utvrđeno da se osumnjičeni Nermin Ćulum nalazi u pritvoru u Švicarskoj, kojoj je izručen 2022. godine zbog krivičnih djela u vezi sa trgovinom ljudima i navođenjem na prostituciju, dok je u odnosu na osumnjičenog Alen Leon Ćuluma raspisan nalog za hapšenje na osnovu naloga za određivanje pritvora zbog krivičnih djela povezanih sa trgovinom ljudima i nelegalnom trgovinom narkoticima, kao i da je Alen Leon Ćulum pravosnažno osuđen na kaznu zatvora u trajanju od jedne godine i šest mjeseci. Osumnjičeni Amrudin Dugonjić pušten je da se brani a slobode uz mjere zabrane napuštanja boravišta, zabrane putovanja, sastajanja s određenim osobama.

Oduzete skupe limuzine, Rolexi, luksuzna roba…

U rješenju Suda BiH osim uhapšenih kojima je određen pritvor, te Sade Đuguma kao članovi grupe koju su organizirali Ćulumi se spominju Moris Nuhanović zvani Mo, Fadil Zelihić zvani Dado, Belsad Bilić zvani Bleki, Emrah Bilić zvani Bili, Igor Jurčević, Luam Tsehaye, Anessa Ćulum, Beno Rudolf Giljon, Beisada Krupić, Katrina Novak, Jerneja Lubej, te izvjesni Christian Fischer, Osman Kahraman, Francesco Cordua i još za sada nekoliko neidentificiranih osoba.

U rješenju se navodi i da je policija nakon hapšenja Ćuluma i ostalih oduzela više luksuznih automobila čija vrijednost je više stotina hiljada maraka, a u kući osumnjičenih pronađene su mnoge luksuzne stvari, uključujući nekoliko Rolex satova, sunčanih naočala poznatih marki, skupocijena alkoholna pića čija vrijednost je po nekoliko hiljada KM i cijela kuća je vrlo luksuzno opremljena.

Tužilaštvo je kao bitnu činjenicu istaklo da niko od osumnjičenih nije zaposlen, niti privređuje na bilo koji način, što ukazuje da je sav novac koji su stekli izvršenjem krivičnih djela uložen i stavljen u dalje novčane tokove upravo kupovinom luksuznih vozila, odjeće, naočala, pića i nekretnina, uz napomenu da nekretnine i vozila rijetko registriraju na svoja imena, već na imena drugih članova grupa ili osoba koje oni pronađu.

Tokom pretresa pronađena je i velika količina dokumentacije koju treba analizirati, te identificirati moguće i potencijalne lokacije na kojima bi osumnjičeni mogli sakrivati novac i predmete koji potiču od izvršenja krivičnih djela. Tek predstoji utvrđivanje da li osumnjičeni imaju imovinu van Bosne i Hercegovine i kolika je njena vrijednost i način sticanja.

Kako se navodi u rješenju Suda BiH, Tužilaštvo BiH je ukazalo i na to da se na društvenim mrežama na javnim profilima udruženja United Tribuns Forever pokrenula intenzivna kampanja gdje se poziva na oslobađanje osumnjičenih, a radi se o pozivu koji se odnosi na sve članove udruženja gdje se uz podršku osumnjičenima članovi podsjećaju na dužnost da se pomogne u teškoj situaciji, što prema mišljenju Tužilaštva BiH govori o stepenu razgranatosti mreže u slučaju bjekstva, sa nastavkom vršenja krivičnih djela na slobodi, uticaja na svjedoke i saučesnike.