BHDoktor

Stručnjaci savjetuju: Ovo je najbolja hrana za zdravlje jetre

Jetra je organ o kojem se rijetko razmišlja, ali bez nje je nemoguće živjeti. Odgovorna je za čišćenje toksina iz krvi, proizvodnju žuči koja ima važnu ulogu u probavi, održavanje funkcije zgrušavanja krvi i osiguravanje energije. U nastakvu donosimo savjete stručnjaka koja je najbolja hrana za zdravlje jetre.

Rad jetre i metabolizma

Problemi s jetrom su u porastu, posebno broj slučajeva nealkoholne bolesti masne jetre. Prehrana direktno utječe na zdravlje jetre, a prema dijetetičarima, grah je u samom vrhu po pitanju namirnica koje smanjuju rizik od nealkoholne bolesti masne jetre.

"Grah sadrži vlakna, proteine, složene ugljikohidrate, antioksidanse, vitamine i minerale. Hrana koja je izvor složenih ugljikohidrata posebno je važna za zdravlje jetre zato što podupire rad jetre i metabolizma, pomaže u održavanju stabilne razine šećera u krvi i povezuje se sa smanjenjem upale", tvrdi dijetetičarka Jinan Banna.

Postoji još jedna namirnica koja također može imati veliki utjecaj na zdravlje jetre: sjemenke lana.

"Lanene sjemenke jedna su od rijetkih namirnica koje sadrže velike količine protuupalnih omega-3 masnih kiselina, koje mogu biti korisne za zdravlje jetre. I to posebno za nealkoholnu bolest masne jetre", nadovezuje se dijetetičar Andy De Santis.

Osim toga, poput graha, bogat su izvor vlakana.

Zdravlje jetre

"Lanene sjemenke sadrže veliku količinu topivih vlakana koja imaju jedinstvene prednosti za snižavanje šećera i holesterola u krvi. Povišeni šećer u krvi i holesterol faktori su rizika za bolesti jetre i brojna druga stanja", dodaje De Santis. Istaknuo je da sjemenke lana sadrže visoku količinu specifične vrste antioksidansa zvanih polifenoli, za koje se također pokazalo da podržavaju zdravlje jetre.

Oba stručnjaka ponavljaju da se podrška jetri ne svodi isključivo na konzumaciju jedne određene namirnice.

"Treba biti oprezan s konzumacijom zaslađenih pića i zasićenih masti. Smanjite unos mliječnih proizvoda s visokim udjelom masti, crvenog i prerađenog mesa. Kao i prerađene hrane općenito", savjetuju.

Umjesto toga, Banna napominje da damo prednost hrani bogatoj hranjivim tvarima, uključujući voću, povrću, cjelovitim žitaricama, grahu i mahunarkama, orašastim plodovima i sjemenkama.