Više od dvije trećine ljudi koji daju injekcije u estetskoj hirurgiji u Velikoj Britaniji nisu kvalificirani ljekari, pokazalo je istraživanje.
Studija - koja je prva anketa ove vrste o tome ko pruža kozmetičke usluge u obliku injekcija, uključujući botox i filere - otkrila je da su zubari i medicinske sestre među onima koji daju injekcije.
Nakon pregleda 3.000 web stranica o estetskoj hirurgiji, identificirana su 1.163 (32%) ljekara, od kojih su 41% bili specijalisti, a 19% bili su u evidenciji ljekara opće prakse.
Dok su drugi zdravstveni radnici poput medicinskih sestara činili 13%, stomatologa 24% i stomatoloških sestara 8%.
Predviđa se da će tržište injekcija dosegnuti vrijednost od 11,7 milijardi funti do 2026., ali trenutno je uglavnom neregulirano jer nije poznato iskustvo praktičara.
Dr. David Zargaran, autor studije objavljene u Journal of Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery, rekao je da pozadina otvara šira pitanja koja se odnose na "kompetentnost i pristanak".
"Naše istraživanje naglašava da većina praktičara nisu ljekari i uključuju druge zdravstvene radnike, kao i nezdravstvene stručnjake poput kozmetičara", rekao je.
"Jedan od ključnih izazova s kojima se suočava vladina shema licenciranja je osigurati da ljekari koji imaju licencu posjeduju vještine i iskustvo potrebne za sigurno provođenje liječenja kako bi se rizici za pacijente sveli na minimum."
Nalazi dolaze dok se vlada priprema ažurirati politiku u vezi s injekcijama, a javna rasprava trebala bi započeti sljedeći mjesec.
Očekuje se da će preporuke poslužiti kao podloga za izmjene i dopune Zakona o liječenju 2024.
"Naši bi rezultati trebali biti poziv na uzbunu za zakonodavce da provedu učinkovitu regulativu i profesionalne standarde kako bi zaštitili pacijente od komplikacija", rekla je profesorica Julie Davies, koautorica studije.
"Iako su rizici povezani s injekcijama često blagi i privremeni, fizičke komplikacije mogu biti trajne i iscrpljujuće.
"Također postoje ozbiljne psihološke, emocionalne i finansijske posljedice za pacijente kada postupci pođu po zlu.", piše Sky News.
Druga studija istih autora, objavljena ranije ovog mjeseca, otkrila je da je 69% ispitanika iskusilo dugotrajne nuspojave, poput boli, tjeskobe i glavobolje.