zločinačko udruženje

Suđenje braći Mamić za izvlačenje novca iz Dinama: Svjedok otkrio da je Nijemac Nowotny imao dva ugovora s klubom

U nastavku suđenja Zdravku i Zoranu Mamiću i ostalima za izvlačenje novca iz zagrebačkog Dinama u sklopu zločinačkog udruženja svjedočio je bivši potpredsjednik Hrvatskog nogometnog saveza (HNS) Ivan Brleković.

Brleković je ustvrdio kako su Dinamo, Hajduk, Rijeka i Osijek imali bankovne račune u inozemstvu, kao jedan od načina spašavanja klubova od bankrota.

Blagoslov države

"S obzirom na cjelokupnu situaciju tada u hrvatskom nogometu, gro tih sredstava koristio se na isplate igračima kako bi se izbjegle nesretna davanja, ovaj, porezi, doprinosi i sve to što je država tražila, ali isto tako vam moram reći da je to sve bilo uz prešutnu suglasnost i blagoslov države", rekao je Brleković.

Na upite tužiteljstva ko je raspolagao Dinamovim inozemnim računom Brleković podsjeća kako je 2000. za predsjednika kluba izabran Mirko Barišić.

Po njegovoj saglasnosti, za raspolaganje računom sigurno bio ovlašten Zdravko Mamić jer se, po statutu Dinama, ništa ne može napraviti bez predsjednika kluba.

Kazao je da ne zna kakvo je danas stanje tih inozemnih računa, jer je iz HNS-a otišao 2010. nakon famozne Skupštine "nećeš razbojniče" i nema takvih saznanja.

"Ne znam je li to bio "crni fond" za plaćanje nogometnih sudaca. Ne mogu decidirano odgovoriti, o tome se tada pisalo. U HNS-u smo o tome pokušali provesti istragu, ali bez rezultata", dodao je Brleković, prenosi HRT.

Posvjedočio je kako je, kao advokat, na molbu Zdravka i Zorana Mamića, razgovarao s bivšim njemačkim reprezentativcem Jensom Novotnyem o uvjetima za sporazumni raskid ugovora s Dinamom, jer se igrač teško povrijedio i više nije mogao igrati, ali ga je klub temeljem ugovora i dalje morao plaćati.

Godišnja plaća

Po dolasku na sastanak s braćom Mamić vidio je kako Novotny ima dva ugovora, jedan na hrvatskom jeziku, na tri godine, koji mu je garantirao godišnja plaću od 100 hiljada eura neto te pravo na nagrade i bonuse.

Drugim ugovorom, na njemačkom jeziku, cijena toga transfera iznosila je 3,6 miliona eura, odnosno 1,2 miliona eura godišnje neto.

Kao pravnika začudilo ga je da je u slučaju spora ugovorena nadležnost nekog suda u Njemačkoj.

Ističe kako mu je Novotny kazao da je spreman na dogovor s Dinamom, a da mu je, nakon nekog vremena, rečeno da je dogovoren sporazumni raskid ugovora, uz odštetu Novotnyu od 400 ili 500 hiljada eura.

Oštetio klub

Na upit USKOK-a (Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala) kazao je kako ne zna kojim sredstvima je plaćen navedeni iznos Novotnyu za sporazumni raskid ugovora, ali da bi, po logici stvari, to bilo iz fonda koji je služio za takve svrhe.

Suđenje se nastavlja 5. februara. U dosadašnjem toku postupka raspravlja se o dijelu optužnice koja Zdravka Mamića tereti da je novcem s inozemnog računa Dinama u Austriji raspolagao u vlastitu korist i tako oštetio klub za 2,3 miliona eura.

Braća Zdravko i Zoran Mamić su u bjekstvu od hrvatskog pravosuđa i kriju se u Bosni i Hercegovini, jer posjeduju i bh. državljanstva.