U Sarajevu bi sutra trebala biti održana Skupština dioničara kompanije "Pretis" Vogošća.
U posljednjih nekoliko mjeseci, ovo je treći pokušaj sazivanja Skupštine ove firme namjenske industrije, jer su raniji planovi i najave zasjedanja Skupštine propali zbog nedostatka kvoruma. Izvori Raporta iz "Pretisa" tvrde da je neodržavanje sjednica Skupštine izdejstvovala aktuelna direktorica Almira Zulić kako bi "kupila vrijeme" za što duži ostanak na ovoj poziciji, jer se očekuje da bi na sutrašnjem zasjedanju mogao biti trasiran put za njenu smjenu.
Misteriozni milioner kupac "Pretisovih" dionica
Naši izvori očekuju i da bi se na sutrašnjoj sjednici trebala otvoriti tema o tome ko je vlasnik dionica u "Pretisu" kupljenih na Sarajevskoj berzi (SASE) početkom septembra za oko 1,2 miliona KM.
Ističu da je važno znati ko je za sada misteriozni kupac i ispitati ima li ova kupoprodaja dionica veze s aktuelnom direktoricom i njenim kako kažu "mentorima" bivšim premijerom Fadilom Novalićem i bivšim ministrom energetike, rudarstva i industrije Nerminom Džindićem koji su je i postavili na poziciju direktorice u "Pretisu".
Sjednici bi u ime Vlade FBiH trebao prisustvovati i ovlašteni opunomoćnik Adnan Frljak, stoga se radnici nadaju da će sutrašnje zasjedanje Skupštine rezultirati krajem jedne i početkom nove ere u rukovođenju i poslovanju ovom firmom koja je godinama bila pod snažnim interesnim utjecajem bivšeg federalnog premijera Fadila Novalića i bivšeg ministra energetike rudarstva i industrije Nermina Džindića.
Očekuje se smjena Nadzornog odbora
Očekuje se da će na Skupštini biti potencirano pitanje smjene aktuelnog Nadzornog odbora u sastavu Hasen Mašović,Mevlida Ćatović i Husein Mujezinović, te da će biti izabrani novi vršioci dužnosti Nadzornog odbora ove kompanije.
Smjena aktuelnog Nadzornog odbora i imenovanje novog otvorili bi mogućnost smjene direktorice "Pretisa" Almire Zulić za koju naši izvori tvrde da je i dalje "produžena ruka" Novalićevih i Džindićevih poslovnih politika i interesa.
Podsjećamo, prvih nekoliko godina dok su bili premijer i ministar, Novalaić i Džindić su imali zajedničku firmu "Termo Metal Resist" (TMR) i ta firma je poslovala s "Pretisom" iako su Novalić i Džindić bili u Vladi FBiH koja je većinski vlasnik "Pretisa" i koja je toj kompaniji odobravala novac.
Negativne ocjene revizora
Ranije je bilo govora da su Novalić i Džindić tako preko svoje firme iz "Pretisa" izvukli više od milion maraka. O tome je istragu otvorilo i Tužilaštvo Kantona Sraajevo, ali nažalost ta istraga traje duže od tri godine bez ikakvih, barem za javnost poznatih rezultata.
Premda su se i menedžment "Pretisa" i ranije Novalić i Džindić hvalili navodnim uspjesima ove kompanije, o tome kako je ona poslovala prethodnih godina najbolje svjedoči činjenica da je "Pretis" u vrijeme njihove vladavine i direktorovanja Almire Zulić i za 2019. i za 2021. godinu dobio negativne ocjene od revizora.
Tada su utvrđene značajne nepravilnosti, zaduženja i obaveze kompanije koja su premašivala potraživanja, a menadžment je u javnosti stvarao lažnu sliku o ovoj kompaniji.
Ured za reviziju FBiH , kako je potvrđeno Raportu čak je odlučio da prošle i pretprošle godine ne radi reviziju ovog preduzeća, jer smatraju da je to uzaludno trošenje resursa Ureda, jer ni „Pretis“ ni Vlada FBiH nisu učinili ništa na provedbi njihovih ranijih preporuka.
Činjenica jeste da "Pretis" ima ogromne potencijale, kapacitete i ugovore, naročito za strane kupce. Međutim, naši izvori tvrde da bi poslovanje ove firme moglo biti značajno bolje kada bi bilo transparentnije i kada bi se firmom upravljalo domaćinskije.
Zato radnici s velikom nadom očekuju sutrašnje zasjedanje Skupštine i poteze Vlade Federacije BiH od kojih očekuju da ne samo "Pretis", nego i druge kompanije namjenske industrije u FBiH konačno tretiraju s odgovornošću i prema njima se odnose kako to ove firme koje su veliki potencijal razvoja FBiH i zaslužuju.